Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Kimlere Uygulanır

1 dk okuma süresi


0
6 paylaşım

Obezite, çağımızın en büyük sorunları arasında yer almakta. Kilo problemi yaşayan insanlar, çeşitli diyet ve spor programları ile zayıflayamaması alternatif yöntemlerin gün yüzüne çıkamakta. Obezite cerrahisi, diyet ve sporlar ile kilo veremeyen kişiler üzerinde uygulanmakta olup kısa sürede etkili sonuçlar alan bir yöntem olarak bilinmekte. Vücut Kitle Endeksinin belirli bir sayının üzerinde(40) olan kişiler eğer yandaş bir hastalığa sahipseler bu operasyonu olabiliyorlar.

Tüp Mide bir diğer adı ile Mide Küçültme ameliyatı sırasında midenin yaklaşık %75 gibi bir kısmı alınmaktadır. Sadece yaşamsal faaliyetleri sürdürecek kadar bir alan bırakan uzmanlar, kilo problemi yaşayan insanların daha az ve sağlıklı bir şekilde beslenerek kilo vermelerine olanak sağlamakta. Obezite, çağımızın önde gelen rahatsızlıklarından birisi olarak görülüyor. Fazla kilolar, insan sağlığının her geçen gün kötüye gitmesine neden olduğu gibi yandaş hastalıklarında meydana gelmesine neden olmakta. Tüp Mide, kilo problemlerini ortadan kaldırdığı gibi yandaş hastalıklarında da etkisini bir anda ortadan kaldırmaktadır. Bu cerrahi operasyon ile yakından ilgilenen kişilerin bilmesi gereken genel prosedürler hakkında bilgi vermek gerekirse;

Tüp Mide Ameliyatı ile ilgili kararların büyük bir bölümü doktorlar ile yapılan görüşmeler sonucunda verilmektedir. Görüşmeler sırasında öncelikle hastaların VKİ (Vücut Kitle Endeksi) oranı öğrenilerek başlangıç görüşmeleri yapılır. Hastaların hangi süreçler sonucunda kilo aldığını ve ne kadar süredir bu sorun ile mücadele ettiği konuşularak ufaktan psikolojik analizler yapılır. Doktorlar, süreç ve ameliyat hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar hakkında bilgileri bu görüşme sırasında paylaşmaktadır. Psikolojik durum bu operasyon için oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası meydana gelen değişikliklere kolay alışamayan hastalar genellikle hayatlarını tehlikeye atacak girişimlere kalkışmaktadır. Porsiyonlarda görülen küçülmeler, obezite hastaları tarafından az besleniyorum duygusunun gelişmesine neden olmakta. Bu nedenle öncelikle psikolojik kontrollerden geçirilen hastalar gerekli adımları geçmeleri durumunda bu operasyona katılabilmektedir.

Ameliyat sonrasında hastaların yaşamına olumsuz etkisi bulunan herhangi bir durum şuana kadar gözlemlenememiştir. İlk birkaç ay kullanılması gereken ilaçlar dışında hastalar kesinlikle ömür boyu bir ilaç kullanmaya mahkum edilmemektedir. Bugüne kadar uygulanan  sayısız operasyondan elde edilen olumlu sonuçlar her geçen gün bu ameliyata olan ilginin artmasına neden olmakta. Ama bilinmelidir ki her ameliyatta olduğu gibi Tüp Mide ameliyatında da çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren ekibin bu alan içerisindeki deneyimleri sonuçların olumlu ya da olumsuz olmalarına neden olmaktadır. Genellikle midede görülen sızıntı ya da kesimler sırasında uygulanan yanlış stratejiler hastaların hayatlarının kaybedilmesine neden olmakta. Bu nedenle ameliyat öncesinde çok iyi bir araştırma yapılmalı ve düşünüldükten sonra bir karara varılmalıdır.

Ameliyat sonrasında porsiyonların düşürülmesi ile başlayan zayıflama faaliyeti kısa sürede etkisini gösterecektir. Ortalama olarak 6 ay içerisinde %50 kilo kaybı yaşayan insanlar adeta yeniden doğduklarını ifade ederler. Diyetisyen ve spor desteği ile sarkmaların önüne geçen hastalar, 1 yıl içerisinde ideal kilolarına ulaşarak bu kilonun korunmasını sağlamaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!