Türk Atlet Ramil Guliyev Elmas Liginde Birinci Oldu! Ramil Guliyev Kimdir

Azerbeycan kökenli ve 2011 yılında Türk vatandaşlığına geçen Ramil Guliyev Birmingham 200 metre erkekler ayağı Elmas Ligi mücadelesinde birinci oldu. Peki Ramil Guliyev kimdir, boyu kilosu memleketi ve başarıları nedir.3 dk okuma süresi


6
9 paylaşım, 6 puan

Türkiye’nin spora olan yatırımlarının artması ile birlikte pek çok spor dalında gelen başarıları giderek artmaya başladı. Bilindiği üzere Türkiye atletizm konusunda önemli çalışmaları olan ülkeler arasında yer almaktaydı ve sonunda yapılan çalışmaların meyveleri alınmaya başladı. Türk atlet Ramil Guliyev elmas liginde birinci oldu. Rami Guliyev kimdir?

Uzun süredir Türkiye basının ve tüm dünyanın gözleri üzerinde olan Türk atlet Ramil Guliyev yarışlarda üst üste başarılar elde etmişti. Gözler bugün yapılacak olan Elmas ligi müsabakasındaydı ve başarılı milli atletimiz bu müsabakadan da birincilik ile ayrıldı. 14’te 14 galibiyet alan Ramil Guliyev için Kargamel ekibi olarak detaylı bir araştırma yaptık. Ramil Guliyev kimdir, Ramil Guliyev nereli, nerede doğdu, kaç yaşında, başarıları, yarıştığı spor dalları gibi aklınızda bulunan tüm soruları bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

200 Metre Yarışında Birinci Oldu!

İngiltere ülkesi Birmingham şehrinde Diamond League (Elmas Ligi) müsabakaları bugün yapıldı. Erkekler ayağı 200 metre koşusunda milli atletimiz Ramil Guliyev’de sahne aldı. Nasıl bir sonuç çıkacak denilirken Türk atletimiz Ramil Guliyev 20.17 saniyelik skoru ile birinci oldu.

Ramil Guliyev’in 200 metre yarışında birinci olması ile Elmas Ligi erkekler ayağı 200 metre koşusunda Amerika Birleşik Devletleri sporcusu Ameer Webb 20,26 saniyelik skoru ile ikinci ve Kanadalı sporcu Aaron Brown 20,30 saniyelik skoru ile üçüncü oldu. Başarılı milli atletimiz Ramil Guliyev 0,09 saniyelik skoru ile altın madalya kazanmış oldu.

İlk Türk Altın Madalya Kazanan Sporcu!

Türkiye atletizm konusunda önemli çalışmalar yapıyor ancak bundan önce bilindiği üzere hiç altın madalya kazanamamıştık. Başarılı milli sporcumuz Ramil Guliyev ülkemize ilk defa altın madalya kazandırma heyecanı yaşattı. Bilindiği üzere Ramil Guliyev İngiltere ülkesi Londa şehrinde yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası yarışmasında erkekler ayağı 200 metre koşusunda birincilik elde etmiş ve altın madalyayı ülkemizin kazanmasını sağlamıştı.

Londra’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası yarışmasını birincilik ile bitiren ve Türkiye’nin altın madalya kazanmasını sağlayan Ramil Guliyev Birmingham’da düzenlenen erkekler ayağı 200 metre koşusunda da 20,17 saniyelik skoru ile yarışı birinci olarak tamamladı ve Türkiye’nin atletizm’de ikinci defa birincilik ile yarışı bitirmesini sağladı. Peki başarılı atletimiz Ramil Guliyev kimdir, nerelidir, ne zaman Türk vatandaşı oldu, ne gibi başarıları var ve nerede doğdu?

Ramil Guliyev Kimdir?

Kargamel ekibi olarak ülkemize destanlar yazdıracak olan başarılı milli atletimiz Ramil Guliyev’in kim olduğunu sizler için araştırdık ve önemli bilgiler elde ettik. Sizlere de elde etmiş olduğumuz tüm bilgileri aktarıyoruz.

Ramil Guliyev 29 Mayıs 2017 tarihinde Azerbaycan ülkesi Bakü şehrinde dünyaya geldi. Azerbeycan kökenli olarak bilinen Ramil Guliyev 1,87 boyunda, 80 kilogram ağırlığında ve 27 yaşında Türk atlettir.

Azerbeycan kökenli olarak bilinen Ramil Guliyev 2011 yılında Türk vatandaş oldu ve müsabakalara Türkiye bayrağı ile katılmaya başladı. 6 senedir ülkemiz için milli yarışlara katılan Ramil Guliyev kendisini oldukça iyi yetiştiren ve süratine sürat katabilen bir sprinterdir.

2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonasında Azerbeycan ülkesi için yarışan Ramil Guliyev 19 yaşında büyük başarılara imza attı. Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonasında erkekler ayağı 100 metre koşusunda ikincilik elde eden Ramil Guliyet gümüş madalya ve 200 metre erkekler ayağı koşusunda ise birincilik elde ederek altın madalya almaya hak kazanmıştır. Ramil Guliyev ulusal ve uluslararası gençler skorunun sahibi olarak bilinmektedir.

200 metre erkekler ayağı koşusunda Avrupa gençler hız rekorunu elinde tutan Ramil Guliyev yine 60 metre ulusal gençler yarışında da hız rekorunun sahibidir.

Ramil Guliyev 100 Metre Başarısı

Bilindiği üzere pistlerde genel olarak en iyiler siyah atletlerden çıkmaktadır. Öyle ki 100 metre koşularının büyük bir bölümünde siyahi atletler 10 saniyenin altında yarışı tamamlamaktadır. Ramil Guliyev 100 metreyi 9,97’lik derecesi ile tamamlamış ve ulusal olarak 100 metreyi 10 saniyenin altında tamamlayan ilk üç beyaz atletten bir tanesidir. Ramil Guliyev’in antrenörlüğünü Oleg Mukhin yapmaktadır.

Azerbeycan’da doğmuş ancak 21 yaşındayken Türk vatandaşlığına geçmiş olan Ramil Guliyev başarılı bir sporcu olarak bilinmekte olup giderek başarılarını da artırmaktadır. Türkiye’nin atletizm konusunda ilk defa altın madalya kazanmasını sağlayan Ramil Guliyev şu anda tüm Türkiye basınının ve dünya basınının ilgi odağı olmuş durumda. Fiziki bakımından oldukça iyi görünüme sahip Ramil Guliyev 27 yaşında olup uzun yıllar boyunca da Türkiye için başarılı madalyaları kazanacağını umut etmekte ve düşünmekteyiz.


Sosyal medyada paylaş!

6
9 paylaşım, 6 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!