Türk Bilim Adamları Bor’dan Yeni Bir Enerji Kaynağı Üretti!

2 min


3
12 paylaşım, 3 puan

Balıkesir ilinde yer alan bir Ar-Ge şirketinde çalışan araştırmacılar bor madenini saflaştırarak yeni bir enerji kaynağına ulaştı. Araştırmacıların bulmuş oldukları bu kaynağa yeşil enerji adını vermiş, Dünyada enerji kaynakları için birçok çalışma yapıldığı bilinirken ülkemizden böyle güzel bir çalışma yapılması herkesi heyecanlandırdı.

Ar-Ge çalışmalarının başında bulunan ve yeşil enerjinin mucidi olarak karşımıza çıkan kişi Faruk Durukan’dır. Faruk Durukan aynı zamanda şirketinde sahibi olduğunu belirtelim. Başarılı çalışmalara imza atan Durukan, çalışma arkadaşlarıyla yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmaları sayesinde Bor madenin türevi olan bir yeşil enerjiyi oluşturduk dedi. Dünyada petrol ve doğalgaz sorunu yaşanırken, bor madeninin hem ülkemizde oldukça fazla rezervinin bulunması dolayısıyla daha uygun fiyatlara bu enerjiyi elde edeceğiz dedi.

Dünyada bulunan Bor rezervlerinin %72’si Türkiye’ye aittir. Ülkemizde bor madenin çıkarım alanlarına baktığımızda Bigadiç, Susurluk (Balıkesir), Emet (Kütahya), Mustafa Kemalpaşa (Bursa), Seyitgazi (Eskişehir) başta olmak üzere başlıca maden yataklarımızdır. Bor madenine yönelik tesisler ise Eskişehir (Kırka), Balıkesir (Bandırma, Bigadiç) ve Kütahya (Emet) de bulunur. Ülkemizde yer alan bu madenin bu kadar fazla olması “yeşil enerji” üretiminde de dünyada söz sahibi olacağımızın kanıtı olarak gösteriliyor.

[affiliate_news2 id=”9070″]

Ekonomik Enerji Kaynağı

Ekonomik anlamda petrol ve doğalgazdan oldukça uygun şartlarda üretimi yapılabilen bu enerji kaynağı ile ilgili bilgiyi Faruk Durukan açıkladı. Dünyada “etil borat” olarak bilinen yeşil enerji kaynağını şirketimiz Balıkesir’de bulunan ileri teknoloji laboratuvarlarımızda üretmeye başlamıştır dedi. Şirket olarak hiçbir destek almadan bu enerji kaynağını ürettiğini açıklayan firma, amacımız Türk-Ar-Ge çalışmalarında dünyada söz sahibi olmak ve insanlık için faydalı üretimi gerçekleştirmek olduğunu söyleyen Faruk Durukan,  üretmiş olduğumuz enerji genel olarak yeşil enerji olarak bilinen etil Borat’tır. Asıl hedefimizin Hidrojen enerjisi olduğu yönünde açıklamalarda bulundu. Dünya yeni enerji arayışları içerisinde firma olarak başlatmış olduğumuz bu çalışma sadece giriş amaçlıdır. Yeni enerji kaynağı çalışmamızda hidrojen enerjisi üzerine olduğunu söyleyen Durukan bu üretilen enerjilerin otomobil, tren ve gemi sanayisinde kullanılması için geliştirme çalışmalarının yapılarak uygun hale getirilebileceğini açıkladı.


Sosyal medyada paylaş!

3
12 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!