Türk Dizilerinin Klişe Sahneleri

3 dk okuma süresi


0
8 paylaşım

Türk dizileri, genelde sürekli olarak aynı senaryoyu tekrar edip duran dizilerden oluşsa da özellikle doğu ülkelerinde en çok sevilen diziler arasında yer almayı başarıyor. Dünyanın en ünlü dizilerinin yapıldığı Amerika’ya bu konuda kafa tutan Türkiye, genelde aşk ve polisiye dizilerde zaman zaman gerçekten de oldukça iyi işler ortaya koyabiliyor. Genelde de türk dizilerinde senaryolar zengin kız fakir oğlan metoduna göre ilerletilir. Türk dizilerinde öyle sahneler var ki lan ben bunu izlememiş miydim daha önceden dememe olasılığınız kesinlikle yok! Çünkü senaryolar birbirleriyle o kadar benzer oluyorlar ki zaman zaman izleyicilerin bile işi ayırt etmesi oldukça zorlaşıyor. Bugün sizler için o bilinen klişe türk dizilerinin olmazsa olmaz sahnelerini derledim. Hadi gelin, bu meşhur sahneleri şimdi sizlerle birlikte yeniden canlandıralım;

 

Yaklaşmayın Kızı Vururum

Yaklaşmayın kızı vururum.

Belki de en çok aşina olduğumuz sahnelerden birisi bu sahnedir. Genelde polisiye dizilerde olayın yaşandığı yerden polis geçerken suçlunun birisi yoldan geçen bir kızı durdurarak polise “Yaklaşmayın, kızı vururum” der. Tabi daha sonra dizinin başrolünde bulunan bir abimiz, tüm kahramanlık yeteneklerini sergileyip kızı suçlunun elinden kurtarır. Eğer kurtarılan kız dizinin başrol oyuncularındansa kendisini kurtaran polise aşık olur ve dizi bu senaryo üzerinden ilerlemeye devam eder. Ancak kurtarılan kız önemsiz birisiyse diyalog fazla uzamaz ve kızı kurtaran abimiz yaptığı kahramanlıkla kalır.

 

Aşk Tesadüfleri Sever

Aşk tesadüfleri sever

Sıra da benim en sevdiğim sahnelerden birisine geldi. Gerçek hayatta yaşasak karşı taraftan nasıl bir tepki alırız hiçbir fikrim yok ama dizilerden bakıldığı kadarıyla sevdiğin kıza açılmak için gayet güzel bir yöntem. Başroldeki abi veya ablamız, yaklaşık 5-10 dakika önce boş nedenlerden dolayı birileriyle ufak da olsa tartışmıştır. Dolayısıyla dalgın olduğu için önüne arkasına bakmadan havalı havalı yürür. Daha sonra da karşısından, yine kendisi gibi sağa sola baka baka yürüyen birisi gelince o meşhur sahne gerçekleşmiş olur. Bu sahnenin gerçekleştiği yer %99.9 üniversitedir ve üniversiteli gençler bu sahneyi yaşadıktan sonra önce aynı anda birbirlerinden özür dilerler. Olaydan 1-2 gün sonra da arkadaş çevresi aracılığıyla bir araya gelip tanışan çarpışan ikili, bir süre sonra birbirlerine aşık olur ve dizi bu senaryo üzerinden ilerler.

 

Yeşilçam’ı Aratmayan Dövüş Sahneleri

Genelde her dizide mutlaka bir kabadayı olur. Sağa sola pek üfürmese de sahne geldiği zaman kendisini göstermeyi çok güzel becererek istediği mafyayı etkileyebilir. Eğer bu sahne dizinin ilerleyen bölümlerinde gerçekleşiyorsa, tek başına on kişiyi haşlayan kabadayı abimiz, ya bir yakınını ya da kız arkadaşını kurtarmak adına önüne gelen herkesi üçer beşer harcar. İşin ilginci çoğunluk dayak yerken yere düşünce ayağa kalkıp yeniden saldırmak için sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. Çünkü erkekliğin kalıbını tarif eden bir söz var. “Teker teker gelin lan!”. Bu yüzden de dayak yiyen arkadaşlar erkekliğe ters düşmesin diye sıra kendilerine gelene kadar yerde dönüp dolaşıp duruyorlar.

 

Zengin Kız Fakir Oğlan

Türk dizilerindeki bir diğer klişe senaryo da zengin kız fakir erkek senaryosudur. Genelde varlıklı aileden gelen kızın maddi durumu oldukça iyi iken erkeğin durumu da bir o kadar kötüdür. Genelde tanışmaları, oğlanın çalıştığı kafe ya da burslu olarak girdiği kolejlerde gerçekleşir. Toplumda pek kabul görmeyen zengin kız fakir oğlan ilişkisi, ikilinin birbirinden etkilenmesiyle birlikte filizlenir ve bu ilişkiden zengin kızın ailesi rahatsız olur. Genelde bu dizlerin sonları, ikilinin evliliği ile sonlanır.


Sosyal medyada paylaş!

0
8 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!