Türkiye İdlib’e Girecek Mi? Son Durum Ne?

Rusya cephesinden Türkiye'nin İdlib'e gireceği iddiaları ortaya atıldı. Peki TSK Suriye'ye girecek mi? Eylül ayında Türkiye'nin Suriye'ye girme gibi bir planı bulunuyor mu?3 min


3
6 paylaşım, 3 puan

Türkiye’nin komşu ülkesi olarak bilinen Suriye’de yaşanan iç karışıklık ülkemizi de derinden etkilemeye devam ediyor. Bilindiği üzere Suriye’de bir süredir IŞİD ciddi bir şekilde hareket gerçekleştirmiş ve Suriye rejimini neredeyse bitirme noktasına gelmişti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye’nin çabaları ile Suriye’de bulunan IŞİD terör örgütü neredeyse bitme noktasına geldi. Peki Türkiye İdlib’e girecek mi? TSK Suriye’ye girecek iddiaları sızdırıldı.

Bilindiği üzere Türkiye, Suriye’de çatışmasızlık ortamı oluşturmaya çalışıyor ve bu bölgeye Türkiye’de bulunan Suriyelilerin konuşlandırılması talep edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Türkiye arasında bu görüşme devam ediyor ancak ABD’den net bir yanıt alınabilmiş değil. Çatışmasızlık ortamı için Rusya’dan Türkiye’ye destek gelmeye devam ediyor ancak nasıl bir destek verileceği konusunda net bir bilgi yok.

Rusya’dan Flaş Duyurdu!

Bugün Rusya stratejik kültür merkezinden ortaya atılan önemli iddiaya göre Türkiye’nin Suriye’ye gireceği belirtildi. Açıklama da Türk Silahlı Kuvvetlerinin saldırı için hazır olduğu ve Eylül ayı içerisinde İdlib’e dev bir askeri operasyonun yapılacağı söylendi. Peki bu açıklama ne kadar doğru? Rusya stratejik kültür merkezinden ortaya atılan iddia Türkiye basının da geniş yankı uyandırdı. Pek çok haber kanalında Türkiye’nin İdlib’e girip girmeyeceği konusu tartışılmaya devam ediyor.

TSK İdlib’e Girecek Mi?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin İdlib’de operasyon yapması konusunda Ankara (Türkiye ve Moskova (Rusya) Haziran ayında masa başına oturarak çatışmasızlık operasyonu yapmak için görüşmeler gerçekleştirmişti. Buna göre görüşmelerin yapıldığı tarihte Türkiye ve Rusya basın kaynaklarınad iki ülkenin ortak katılımı ile Suriye’ye girileceği söylenmişti fakat aradan aylar geçmesine rağmen böyle bir girişim olmadı.

Rusya’dan yapılan açıklamaya göre Türk Jetleri İdlib’i Eylül ayında vurmaya başlayacak ve örgüt üyelerinin azalmasından sonra bölgeye çok sayıda Türk askeri sevk edilecek. Çatışmasızlık bölgesi ilan edilene kadar Türkiye’nin Rusya’ya kendi hava sahasının insansız hava aracı kullanabilmesi için açacağı söylendi. Tabi bu açıklamalar gerçekten doğru mu yoksa yanlış bir bilgi mi var bilinmiyor. Çatışmasızlık bölgesinin ilan edilmesinden sonra bölgenin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından korunması bekleniyor.

İdlib Neden Önemli

Türkiye, Rusya ve PKK’nın Suriye uzantıları için bu bölge oldukça önemlidir. Peki İdlib neden önemlidir? Buna göre İdlib hükümet kontrolü dışında olan tek bölge olarak bilinmektedir. İdlib Türkiye’ye sınır bölgelerden bir tanesidir ve bu bölgeye Türkiye terör örgütü üyelerinin yerleşmesini istemiyor. PYD şu anda Afrin’e kadar Suriye’de çok sayıda bölgeyi aldı. Afrin’de İdlib’e sınır bölgelerden bir tanesidir. Yani PYD’nin Afrin’den sonra ki ilk hedefi sınır bölge larak bilinen İdlib olabilir. PYD’nin İdlib’e girmesi Türk askeri ile PYD’li (PKK, YPG, SDG) gibi örgüt üyeleri ile sürekli karşı karşıya gelmesi anlamına gelmektedir. Bu bölgeden ülkemize çok sayıda saldırı ve bombalı eylem düzenlenebilir.

Türkiye PYD’yi Yaklaştırmak İstemiyor!

Türkiye haklı olarak PKK’nın Suriye uzantısı örgütlerini sınıra yaklaştırmak istemiyor. Bu sebepten dolayı İdlib başta olmak üzere Türkiye sınırında olan çok sayıda bölgeyi çizerek burada çatışmasızlık ortamı hazırlanmak isteniyor. Rusya, Türkiye’ye çatışmasızlık ortamı konusunda destek verebileceğini belirtmektedir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri PYD yeni adı ile Suriye Demokratik Güçleri SDG ile ortak hareket ettiği için Türkiye’nin bu hamlesine tam olarak olumlu yanıt vermemektedir. Ancak Türkiye, Amerika Birleşik Devletlerine PYD’nin Türkiye sınırına yaklaşmaması konusunda uyarı vermeye devam ediyor. Peki asıl konumuza gelelim. Türkiye İdlib’e girecek mi? TSK Suriye’ye girecek iddialarının doğruluk payı nedir? TSK’da gerçekten İdlib’e girmek için bir hazırlık var mı?

Rusya’nın Ortaya Attığı İddia Doğru Mu?

Rusya cephesinden gelen açıklama ile İdlib’e Eylül ayında büyük bir askeri operasyonun yapılması söz konusu olduğu belirtildi. Peki Rusya cephesinden yapılan bu açıklamanın doğruluk payı nedir? Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’ye girecek mi? Eylül ayında gerçekten böyle bir harekat bekleniyor mu?

Saldırı planları konusunda Türk Silahlı Kuvvetlerinden her hangi bir açıklama yapılmamaktadır. Ancak Türkiye’nin İdlib’e girmesi ve burada çatışmasızlık bölgesi oluşturması aylardır masada konuşulan önemli başlıklar arasında yer alıyor. Eylül ayında Türk Silahlı Kuvvetlerinin İdlib’e girip girmeyeceği bilinmiyor fakat operasyon için hazırlıkların yapıldığı tahmin edilmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

3
6 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!