Türkiye Space X Ortaklığı İle Mars’a Gidiyor

2 dk okuma süresi


5
7 paylaşım, 5 puan

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Bülent Gedikli Elon Musk firmasına ait olan Space X’in 2020 yılında insan göndermeyi planyan firma ile Mars’a gidebiliriz açıklamasında bulundu. Bloomberg HT kanalına katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli uzay projelerine önem verdiklerini belirtti.

Ülkemiz varlık fonu için yeni yatırımlar için hazır durumda olduğunu belirten Bülent Gedikli varlık fonu için tüm ülkeler bu uygulamayı oldukça erken başlattı ülke olarak bizde yeni yaklaşımları değerlendiriyoruz açıklamasında bulundu. Dünyada birçok ülkenin uzay bilimlerine yatırımlarının olduğuna dikkat çeken Bülent Gedikli yeni bir vizyonla varlık fonu fonksiyonel olarak işlev kazanacaktır dedi. Örnek olarak Elon Musk’u örnek vererek, 2020 yılında Mars’a insan gönderecek olan firmayla ortak olabileceklerini dile getirdi.

Space X İle Ortak Olabiliriz!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli açıklamalarında 2020 yılında Space X’in Mars’a insan gönderme projelerine ortak olmayı düşündükleri ve şuan için resmi bir görüşme olmasa da değerlendirme aşamasında olduklarını kaydetti. Konuyla ilgili net bir şey olmasa da Space X ile görüşmelere sıcak bakıldığı biliniyor. Bu konuda ortaklaşa proje yürütülmesi için Space X’in de projeye ortak araması ortaklık için olumlu görülüyor. Çünkü Space X’in Mars’a insan gönderme projesinde her zaman dile getirdiği maliyet açısından oldukça zor bir proje ve bu yüzden ortak projeye ihtiyaç olduğunu açıklamasını yapmıştı. Elon Musk 2002 yılında kurmuş olduğu Space X şirketi yapmış olduğu tüm araştırma çalışmalarında Falcon 9 roketlerini yeryüzüne indirmeyi başarmıştır. NASA gibi birçok kurumsal uzay araştırmaları ile başarılı çalışmalara imza atan Space X şirketi uzay bilimi konusunda oldukça tecrübeli olduğu biliniyor. Dünyada da uzay çalışmalarında saygın bir ismi bulunan firma Mars yolculuğu için maliyet konusunda yetersiz kalıyor. Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis, Space X firmasının kurucusu, PayPal’ın kurucu ortaklarından olan, girişimci ve yatırımcı olarak tanınıyor. Türkiye’nin yapmış olduğu bu açıklamalar ile projeye ilgi duyması ve mali açıdan projeye destek vermesi Elon Musk’un dikkatini fazlasıyla çekeceğe benziyor. Space X firmasıyla ortak yürütülecek bu çalışmada ülkemizin uzay araştırmaları açısından oldukça önem taşıyor.


Sosyal medyada paylaş!

5
7 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!