Türkiye’de Havası En Kirli 8 Şehir

1 min


4
5 paylaşım, 4 puan

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde hava kirliğinin en yüksek derece hissedildiği 8 il belli oldu. Bunlar arasında Avrupa’nın en kirli havasına hakim illerinden Batman ve Hakkari geliyor.
Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre yapılan sıralamada Türkiye’de en kirli havaya sahip iller sırasıyla; Batman, Hakkari, Gaziantep, Siirt, Afyonkarahisar, Karaman, Iğdır ve Isparta oldu.
Çağımızın en önemli çevresel sorunları arasında ilk sırada gelen hava kirliği konusuna büyük bir önem veren Dünya Sağlık Örgütü, bunun insanlar üzerinde kalıcı hasarlar oluşturduğuna değindi. Bunun yanında PM ortalamasının 10 μg/m3 daha yüksek olması durumunda insanların özellikle solunum, dolaşım ve sinir sistemlerinin hava kirliliğinden çokça etkilendiği görüldü.

 1. 1 BATMAN


  Ülkemizin en kirli havasına sahip olan Batman ilinde gelen son raporlara göre ciddi anlamda zehirli gazların etrafa yayıldığı görüldü. Bu konuda Batman'da görev yapan Çevre Gönüllüler Derneği'nin sıkı çalıştığı ancak gerekli önlemlerinin yetersiz kaldığı gözlemlendi. Batman'ın bir petrol kenti olması ve üretimden kaynaklı olan kirliliğin özellikle hem şehir suyunu hem de toprağı ciddi bir şekilde tehdit ettiği belirtildi.

 2. 2 HAKKARİ


  Hakkari'de özellikle kış aylarında artan kirlilik soğuk mevsimle beraber şehrin en büyük sorunlarından biri haline geliyor. Bölgede termik santrallerin yoğun olması ile birlikte bazı kurum ve kuruşlara ait olan iş yerlerinin bacalarından yükselen dumanlar etrafa kötü kokular yayıyor.
  Bölgede yaşayan vatandaşların kalitesiz kömür kullanması ve şehirde doğalgazın yaygınlaşmaması da önemli etkenler arasında. Vatandaşların halen şehre doğalgazın gelmemesinin hava kirliliğinin en büyük nedeni olarak belirtilse de yetkililerin bu konuda ağır davranması da gerekli tedbirlerin alınmasını engelliyor.

 3. 3 GAZİANTEP


  Gaziantep'te hava kirliğinin arttığı bazı günlerde vatandaşların sokağa çıkmalarında zorluk yaşadıkları gözlemlenirken ileri seviye artışlarında nefes alış verişlerinde bile çocukların hassaslaştığı belirtiliyor. Artan enerji kullanımı ile birlikte endüstrinin bu şehrimizde gelişimi ile ortaya çıkan kirlilik canlıların en büyük sorunlarından sadece birisi olarak ifade ediliyor.
  Kalorifer kazanı kullanımının en üst seviyede olduğu Gaziantep'te şimdilik alınan önlemlerin başında ise uygun yakma teknikleri gösteriliyor.

 4. 4 SİİRT


  Kış mevsimlerinde soba ve kaloriferlerin yanması ile birlikte artan kirlilik bazen büyük boyutlara ulaşabiliyor. Özellikle akşam saatlerinde ısınma amaçlı yakılan soba ve kaloriferler şehri zehirli karabulutlarla sarıyor.
  Bazen vatandaşların bu saatte dışarıya kirli havadan korunmak amacıyla maske takmaya başladığı gözlemlenirken doğalgaz kullanımının yaygınlaşmaması ile kirliliğin önüne geçilemediği belirtiliyor. Evlerde soba yakmak için kullanılan sanayi tipi kömürler insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor.

 5. 5 AFYONKARAHİSAR


  Afyon'da kış aylarının belalısı olan hava kirliliğinin etmenlerinden birisi katı yakıtların kullanılması oluyor. Alınan tedbirlere rağmen şehrin meteorolojik ve coğrafik konumu da dış etmenlerin başında geliyor.
  Şehrin merkezinin üç tarafının da yüksek rakımlı tepelerle çevrili olması, sirkülasyonunu azaltarak hava kirliliğini tetikliyor. Akşam saatlerinde yakılan soba ve kazanlar ile birlikte trafiğin yoğun olduğu saatler ile ısınma amaçlı yakılan katı yakıt kullanımı da kirliğinin en önemli sebeplerinden birisi.

 6. 6 KARAMAN


  Hava kirliliğinin %85'lerde seyrettiği şehir Karaman'da hava kirlilik oranının ise 300-400 olduğu belirtiliyor. Her sene 7 milyon insanın ölümüne sebep olan ve Dünya Sağlık Örgütü'nün "Görünmez Katil" olarak nitelendirdiği hava kirliliğinde Karaman, Türkiye'nin en kirli havasını soluyan 6. şehri olarak ifade edildi. Kalitesiz yakıt kullanımı, şehrin içerisinde bulunduğu çukur yapı ve sanayi tesislerinin şehrin içinde bulunması ise Karaman'ın hava kirliliğini inanılmaz derecede artırarak insan sağlığını tehtit eder noktaya ulaştı.

 7. 7 IĞDIR


  Dünya Sağlık Örgütü sıralamasında Türkiye'deki en fazla hava kirliliği ile anılan şehirler arasında 9. sırayı alan Iğdır ise şartları olumsuz olmasa bile hava kirliliğinden kurtulamıyor. İlin topografik yapısı, sanayinin olmaması, küçük bir il olup nüfusunun az olmasına rağmen hava kirliliğine çözüm bulunamaması insan sağlığını büyük ölçüde tehtit eder hale gelmiş. Doğalgaz çalışmalarının henüz bitmemesi Iğdır'ı hava kirliliği konusunda öne çıkaran etkenlerden biri olarak gösterebilir. Özellikle kış gelmesiyle akşam saatlerinde yakılan kömürlerle havaya saçılan kötü koku ve kalitesiz yakıt Iğdır'ın en büyük sorunları arasında yer alıyor.

 8. 8 ISPARTA


  Dünya'daki hava kirliliğinde en yüksek seviyelere gelen Türkiye'nin havası kirli 8. şehrinin ise Isparta olduğu vurgulandı. Şehrin 265 gün İnversiyon olayını yaşaması hava kirliliğinde büyük etken oluştururken, bunun yanı sıra kömür kullanımı ve şehrin yapısının havza şeklinde olması kullanılan yakıtların bir fanus şeklinde içeride kaldığını gösteriyor.


Sosyal medyada paylaş!

4
5 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
7
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!