Türkiye’de Maden Kaynakları

5 dk okuma süresi


1
5 paylaşım, 1 puan
TÜRKİYE’NİN MADENLERİ VE ENERJİ KAYNAKLARI

Madenler, bir ülkenin stratejik açıdan önemini ve maddi gücünü etkileyen önemli bir unsurdur. Türkiye’de maden kaynakları bakımından en fazla kaynak olan bölge Yukarı Fırat bölümünde yani Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’de az sayıda yer alan madenler ve kaynağı fazla olan madenlerden söz edeceğiz. Maden kaynakları aynı zamanda bir şehrin veya ilçenin kalkınmasına da yardımcı olmaktadır. Örnek verecek olursak Zonguldak ilinin kömür maden ocakları bulunduğundan dolayı burada iş olanakları ve istihdam gelişmiştir. Şimdi gelelim, Türkiye’de madenler, enerji kaynakları ve buna paralel olarak da ülkemizdeki sanayimiz hakkında bilgiler edinelim.

Türkiye’de farklı jeolojik dönemlerden geçtiği için ve farklı tektonik hareketlerin yaşanması ve aynı zamanda volkanik olaylarında gerçekleşmesinden dolayı ülkemizde maden çeşitleri bakımından oldukça zengin bir ülkedir.

Maden Ocağının İşletilebilmesi İçin Ne Gerekli?

  • Maden ocağında bulunan cevher oranının diğer bir adıyla tenör oranının yeterli miktarda bulunması önemlidir.
  • Maden ocağında rezervin yani yer altındaki miktarı yüksek olması istenir.
  • Maden ocağının işletilebilmesi için madeninin kullanım alanın geniş olması istenir, çünkü Pazar açısından bu konu önem arz etmektedir.
  • Maden ocağının işlenmesi için işletme koşullarının uygun olması istenir.
  • Ulaşım, taşıma vb. olanakların maden ocağında bulunması gerekmektedir.

Maden işletmeleri için araştırma yapan birime bakacak olursak; Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA) ülkemizde bulunan madenlerin araştırmasını yapmaktadır. Etibank ise maden işletmeleri firmalarına kredi imkânı sunmaktadır.

 

Türkiye’de Bulunan Maden Yatakları Ve İşletmeler

Demir; Demir-çelik fabrikalarında kullanılan önemli bir maden olan demir en fazla Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’de önemli demir madeni yataklarına baktığımızda; Hasançelebi Malatya’da, Divriği Sivas’ta, Hekimhan Malatya’da, Çamdağı Adapazarı’nda, Feke Adana’da bulunan başlıca demir madeni bulunan başlıca alanlardır. En fazla demir madeni bulunan bölgeler ise Hasançelebi ve Divriği olduğu bilinmektedir. Demirin işlendiği yerlere baktığımızda İskenderun, Karabük ve Karadeniz Ereğli’si yer almaktadır. İskenderun’da demir işletmesinin bulunmasının en önemli nedeni ulaşım ve sevkiyat yapabilecek limanlarının olmasından dolayı İskenderun’da demi işletmeleri bulunmaktadır.

Bor; Bor mineralleri kullanımı açısından oldukça önemli bir maden olup dünyanın %72’sine sahip bor oranı ile ülkemiz stratejik açıdan önemlidir. Bor minerallerinin kullanımının en önemli özelliği hem hafif hem de dayanıklı ürünlerin üretiminde kullanmasıdır. Bor minerallerinin ülkemizde kullanım amacına baktığımızda ise cam, porselen yapımında, gübre sanayinde ve deterjan üretiminde kullanıldığı bilinmektedir. Bor maddesinin stratejik öneme sahip olmasında etken olan konu roket yakıtında kullanılmasıdır. Bor madenlerinin en fazla yataklarına sahip olan şehirlere baktığımızda Bigadiç Balıkesir’de, Susurluk Balıkesir’de, Seyitgazi Eskişehir’de son olarak Emet Kütahya’da bor yatakları bulunmaktadır. Bor madenleri oldukça önemli bir mineral olmakla beraber Bandırma Balıkesir’de, Kırka Eskişehir’de ve Emet Kütahya2da bor madenleri işlenmektedir.

Krom; Krom madeni paslanmaz çelik üretiminde kullanılan önemli bir madendir, aynı zamanda krom demirin sertleşmesinde ve mutfak eşyası yapımında aktif olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz krom madeni yatakları açısından oldukça zengin bir ülkedir. Ülkemizde yer alan krom yataklarından bahsedecek olursak; Köyceğiz, Fethiye Muğla’da yer alırken, Guleman Elazığ’da da krom yatakları en fazla olan yerler arasındadır. Krom aynı zamanda Kayseri Mersin arasında yer almaktadır. Türkiye’de çıkarılan kromun büyük bir kısmı yurt dışına ihraç edilmektedir. Türkiye’de kromun işlendiği yerlere baktığımızda Antalya ve Elazığ ilimizde işlenmektedir. Yine Antalya da kromun işlenmesinin en önemli nedeni Akdeniz bölgesine ve yurt dışına ihraç edilmesinde yani ulaşım amaçlı işlenirken, Elazığ’da işlenen krom madenlerinin kuruluş amacında kaynağın Elazığ’da bulunması etkili olmuştur.

Bakır; Bakır madeni ülkemizde yeteri kadar bulunan madenler arasında yer almaktadır. Bakır madeni elektrik, elektronik sanayinde ham madde olarak kullanıldığı için oldukça önem taşımaktadır. Ülkemizde yer alan bakır madenlerine baktığımızda Murgul Artvin’de, Küre Kastamonu’da, Maden Elazığ’da ve Ergani Diyarbakır’da bulunan bakır yataklarındandır. Ülkemizde çıkarılan maden yataklarının işlendiği yerlere baktığımızda Samsun’da işlenmektedir.

Boksit; Boksit madeni önemli bir maden olmakla beraber alüminyum üretiminde ham madde olarak kullanılan bir maden türüdür. Alüminyum hem dayanıklı hem de hafif özelliğinde olmasından dolayı önemlidir. Boksit alüminyum dışında konserve ve ambalaj üretiminde ve inşaat sektöründe de oldukça fazla kullanılmaktadır. Boksit madeninin işlendiği yerlere baktığımızda Seydişehir Konya’da ve Akseki Antalya’da işlenmektedir. Aynı zamanda Muğla, Adana da boksit çıkarılmaktadır.

Barit; Ülkemizde barit madenleri çıkarılmaktadır. Barit madeninin ülkemizde kullanıldığı alanlara baktığımızda; sondaj kuyularının açılmasında, boya ve kağıt üretiminde, sondaj çamurlarının yapılmasında oldukça fazla kullanılan madenler arasında yer almaktadır. Ülkemizde barit madeninin çıkarıldığı yerlere baktığımızda; Alanya ve Gazipaşa Antalya’da, Elbistan Kahramanmaraş’ta Eskişehir ve Muş’ta çıkarılan başlıca yerlerdendir. Barit madeninin işlendiği şehirlerimize baktığımızda ise; Elazığ, Eskişehir, İzmir, İzmit ve Antalya’da işlenmektedir.

Tuz; Tuz elde edilen kaynaklara göre üç farklı tuz kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynaklara baktığımızda ise deniz, göl ve kaya tuzudur. Ülkemizde tuz ihtiyacını yarısından fazlasını tuz gölü bölgesinden karşılanmaktadır. İzmir Çamaltı Tuzlası, Balıkesir Ayvalık Tuzlası önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Başlıca kaya tuzu kaynaklarına baktığımızda ise Erzurum, Nevşehir, Ağrı, Kars, Iğdır ve Çankırı’da bulunmaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

1
5 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!