Türkiye’de Mutlaka Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler ve Mekanlar

Türkiye'yi keşif etmek ve öğretmen isteyenler için gezilmesi görülmesi gerekenler yerler listesini Kargamel ekibi olarak sizler için hazırladık.3 dk okuma süresi


2
8 paylaşım, 2 puan

Türkiye, dünya üzerinde kesinlikle gezilmesi gereken ülkeler arasında zirvelerde yer almaktadır. Dört bir yanında aynı günlerde kış, yaz, sonbahar ve ilkbahar yaşanmakta olup denizleri ayrı bir güzel, kültürü ve mirası dünyanın hiç bir yerinde bulunamayacak kadar özel bir yerdir.

Kargamel ekibi olarak sizler için Türkiye’de mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler ve mekanları araştırdık. Bugün pek çok ülke vatandaşımız daha Türkiye’yi keşif etmeden gezmeden, görmeden hemen yurt dışı ülkelerine meraklanmak da ve Almanya’yı görmek istiyor, İsviçreyi gezmek istiyorum, Avusturya’da yaşamak istiyorum gibi paylaşımlar yapmaktadır. Halbuki öncelikle Türkiye’nin baştan sona kadar gezilmesi ve tüm güzelliklerinin görülmesi gerekiyor. İşte Türkiye’de mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler ve mekanlar listesi.

Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

1-) Nemrut’a Hayatınızda Bir Kezde Olsa Uğrayın

Adıyaman ili Kahta ilçesinde bulunan Nemrut oldukça ünlü ve bilinen bir bölgedir. Burası Türkiye için tarih ve miras bakımından en önemli yerlerden bir tanesidir. Nemrut’ta aslan, kartal ve insana benzeyen boyları 7 metreye kadar yükselen irili ufaklı dev heykeller bulunmaktadır. Bu heykellerin kim tarafından yapıldığı, binlerce yıl önce insanların vinç yardımı olmadan bu kadar uzun eserleri nasıl yaptığın öğrenmek istiyorsanız Nemrut’ta araştırmalarınıza başlayabilirsiniz.

2-) Avrupa Kasabalarından Farkı Olmayan Amasra

Amasra, Türkiye’nin en tatlı, en şirin ve en huzurlu kasabaları arasında yer almaktadır. Avrupa kasabaları denildiğinde irili ufakları evlerin olduğu, huzurlu insanların bulunduğu, yeşilliğin bol ve sulak alanların dört bir yanı çevirdiği mekanlar aklınıza gelir. İşte Amasra tüm bunları içermektedir. Kasaba olmasına rağmen içerisinde müzesi, kültürel mirasları ve pek çok yapıyı içerisinde barındıran Amasra’yı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

3-) Rum Köyü Şirince İçinizi Açabilir

Türkiye’nin dört bir yanındaki köyleri gezdiğinizde kerpiçten yapılmış evleri göreceksinizdir. Ancak ülkemizde farklı ülkelerin kültürlerini içerisinde barındıran pek köy bulunmaktadır. Örneğin Ege’de bulunan Rum köyü olarak bilinen Şirince size farklı şeyleri anımsatabilir ve kültürünüz geliştirebilir. Bir köy düşünün dağa doğru kurulmuş, her tarafında yeşillik içerisinde olduğu, şeftali ve portakal bahçelerinin memleketi olduğu Şirince İzmir’de yer alan bir köydür.

4-) Oylat Kaplıcaları

Türkiye’nin tarihi güzelliklerinin en çok bulunduğu illerden bir tanesi şüphesiz ki Bursa’dır. Bursa ili İnegöl ilçesine 27 kilometre uzaklıkta bulunan Oylat Kaplıcalarını Kargamel ekibi olarak sizlere sonuna kadar tavsiye ederiz. Ormanlığın içerisine kurulmuş, derin nefes alabileceğinizi, yazın sizi terletmeyecek, kışın sizi hasta etmeyecek ferahlıkta olan Oylat Kaplıcalarına mutlaka gidebilirsiniz.

5-) Sörf Meraklıları için Alaçatı

Türkiye’nin pek çok denizinde dalga bulunmaktadır. Dalganın olması sayesinde her tarafta sörf yapılabilmektedir. Ancak Türkiye’de en iyi sörf nerede yapılır derseniz kesinlikle sizlere Alaçatı’yı öneririz. Alaçatı rüzgarının bol olduğu ve sörf için en uygun suya sahip yeridir. Burada Türkiye’den değil dünyanın dört bir yanında gelmiş profesyonel ve amatör düzeyde ki sörfçüleri görebilir ve tanışabilirsiniz.

6-) Liman Kenti Köyceğiz

Muğla ilinde yer alan Köyceğiz mutlaka görülmesi gereken semtler arasında yer almaktadır. Son nüfus sayımına göre 40 bine yakın nüfusu olan Köyceğiz liman kenti olarak bilinir. Limanına aralıklarla gezmek isteyen kişilerin geldiği Köyceğiz’de özellikle halk denize açılarak gezmeye bayılmaktadır. Kaplıcalarda gezmek, yaylalara çıkmak ve köylere gitmek istiyorsanız liman kenti Köyceğiz’i size tavsiye edebiliriz.

7-) Huzurlu Doğada Tatil: Datça

Datça turistlerin pek sık uğramadığı yerler arasında bulunan tatil kentlerinden bir tanesidir. Datça genel olarak sessiz bir tatil yapmak isteyenler için uğrak bölgeler arasında yer almaktadır. Sizlerde sessiz ama bir o kadar da eğlenceli tatil yapmak istiyorsanız Datça’ya gidebilirsiniz. Datça’ya 25 kilometre uzaklıkta olan Palamutbükü’ye giderseniz şeffaf gibi dibi gözüken denize girebilir, burada amatör olarak balıkçılığınız yapabilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Türkiye’ye Keşif Etmek

Sosyal medya aracılığı ile pek çok grupta ve sayfada Avrupa ülkeleri övüldüğü, Avrupa ülkelerinde yer alan şehir ve köylerin resimleri sürekli olarak paylaşıldığı için gençlerimizde Türkiye’den kaçmak isteği oluşmaktadır. Ancak Türkiye’nin dört bir yanında o kadar güzel yerler bulunmaktadır ki buraların kesinlikle görülmesi gerekmektedir. Türkiye’nin ter temiz plajları, berrak suları, doğal şelaleleri, sörf mekanları, doğal oluşum mağara ve dağları gibi pek çok gezilecek görülecek mekanı bulunmaktadır. Eğer Türkiye’yi görmek istiyorsanız hemen üstte sıraladığımız mekanları gezmek ile işe başlayabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

2
8 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!