Türkiye’de Ömür Uzunluğunun En Fazla Olduğu İller

Ülkemizde yaşamın yani ömrün en uzun olduğu iller listesi yayımlandı. Peki en uzun ömürlü il hangisi, hangi ilde yaşam, ömür daha uzun sürüyor.4 min


2
7 paylaşım, 2 puan

Bilindiği üzere her insanın ömrü yani yaşam süresi değişik olabilmektedir. Tabi bu durum tamamen kişini kendisine bakması ve hayatına değer vermesinden kaynaklanmaktadır. Şu anda Türkiye’de ortalama ömür, yaşam süresi 75.5 seviyelerindedir. Tabi bu durum illere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aralıklarla kurumlar tarafından ülkemizde en uzun ömürlü iller listesi yayımlanmakta ve hangi ilde ömrün kaç yıl olduğu belirtilmektedir. Bizlerde Kargamel ekibi olarak çok sayıda kişinin dikkatini çektiği için ülkemizde en uzun ömür iller sitesini sizler için hazırladık. Şunun bilinmesi gerekiyor ki uzun yaşamak için sakın ola şehrinizi değiştirmeyin eğer kendinizi değiştirirseniz yaşam sürenizi de olabildiğince artırabilirsiniz.

Türkiye’de En Uzun Şehirler

1-) Tunceli (80.5)

Tunceli.jpg

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve özellikle terörden dolayı sıklıkla karşımıza çıkan Tunceli ili Türkiye’nin en uzun yaşama sahip yeridir. Buna göre Tunceli’de kadınların ortalama yaşam süresi 85.7 ve erkeklerin ortalama yaşam süresi 76.2’dir. Türkiye ortalamasına göre Tunceli de yaşam süresinin oldukça fazla olduğu görülmektedir.

2-) Muğla (80.5)

Muğla, Türkiye’nin Ege Bölgesinde bulunan ve nüfusuna göre ülkemizin en kalabalık 24. şehir olarak bilinmektedir. Muğla’da ülkemizin ortalama yaşam süresine göre oldukça yüksek iller arasında yer almaktadır. Buna göre Muğla’da kadınların ortalama yaşam süresi 83.5 iken erkeklerin ortalama yaşam süresi 77.7’dir.

3-) Mardin (80.3)

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve özellikle kültürel miraslar konusunda en çok bilinen şehirlerden bir tanesi olan Mardin’de de Türkiye’nin ortalama yaşam süresine göre insanlar daha fazla yaşamaktadır. Mardin’de kadınların ortalama yaşam süresi 83.7 ve erkeklerin ortalama yaşam süresi 76.9’dur.

4-) Giresun (80.1)

giresun.jpeg

Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde yer alan Giresun ilinde de ortalama yaşam süresi 80.1 olarak tespit edilmiştir. Buna göre Giresun’da kadınların ortalama yaşam süresi 84.3 olarak gözükürken erkeklerin ortalama yaşam sürelerinin 75.9 olduğu görülmüştür.

5-) Gümüşhane (79.9)

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan bir başka şehir olarak bilinen Gümüşhane oldukça küçük bir ildir ve burada insanların daha fazla yaşadığı görülmektedir. Buna göre Gümüşhane’de kadınlar ortalama olarak 83.6 ve erkeklerin ortalama olarak 76.1’a kadar yaşadığı görülmektedir.

6-) Trabzon (79.8)

Kargamel ekibi olarak Türkiye’de en uzun ömürlü iller listesin üçüncü Karadeniz şehrini ekliyoruz. Buna göre Karadeniz bölgesinde yaşayan kişilerin daha fazla ömre sahip olduğu görülmektedir. Karadeniz bölgesinin en çok tanınan illerinden olan Trabzon’da kadınların ortalama yaşam süresi 83.4 ve erkeklerin ortalama yaşam süresinin 76 olduğu görülmektedir.

7-) Ordu (79.8)

ordu.jpeg

Ordu ülkemizin Karadeniz bölgesinde bulunmakta olan bir şehirdir. Erkeklerin ve kadınların ortalama 79.8 yaşına kadar hayatta kaldığı Ordu’da kadınlar ortalama 83 yaşına ve erkekler ortalama 76.6 yaşına kadar hayattadır.

8-) Rize (79.6)

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan Rize 150 bin civari merkez nüfusa sahip olmak ile beraber şehrin ortalama rakımı 6 metredir. Yani neredeyse 0 deniz seviyesindedir. Rize’de ortalama yaşamın 79.6 olduğu görülmekte olup kadınlarda ortalama ömrün 83.7 ve erkeklerde ortalama ömrün 75.3 olduğu görülmektedir.

9-) Adıyaman (79.5)

Adıyaman ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan ve kavurucu sıcaklıkları ile meşhur olan bir ülkedir. Adıyaman’da ortalama hayat süresinin 79.5 olduğu görülmektedir. Buna göre Adıyaman’da kadınlar ortalama 82.5 ve erkekler ortalama 76.6 yaşına kadar hayatta kalmaktadır.

10-) Ankara (79.4)

Kargamel ekibi olarak listede İç Anadolu Bölgesinden bir şehri sizlere tanıtamayacağız diye oldukça üzüldük ancak imdadımıza sonunda Ankara koştu. Ülkemizin başkenti olarak bilinen ve nüfusu giderek artan Ankara’nın ortalama yaşam süresi 79.4’dür. Buna göre Ankara’da kadınların ortalama 81.9 ve erkeklerin ortalama 76.7 yaşına kadar hayatta kaldığı görülmektedir.

11-) Artvin (79.3)

artvin.jpg

Karadeniz Bölgesinde bulunan bir diğer il olarak bilinen Artvin’de ortalama yaşam süresi 79.3’dür. Buna göre Artvin’de kadınların ortalama yaşam süresi 82.7 ve erkeklerin ortalama yaşam süresinin 76 olduğu görülmektedir.

12-) Antalya (79.2)

Akdeniz Bölgesinin en meşhur şehirlerinden bir tanesi olan ve her sene milyonlarca turisti ağırlayan Antalya şehrinde de ortalama yaşam süresi oldukça uzundur. Buna göre Antalya’da ortalama yaşam süresinin 79.2 olduğu görülmektedir. Cinsiyetlere göre dağılıma bakıldığında kadınların ortalama 82 ve erkeklerin ortalama 76.6 yaşına kadar hayatta olduğu görülmektedir.

13-) Bolu (79.2)

Karadeniz Bölgesinde olarak bilinen ancak İç Anadolu Bölgesine de oldukça yakın bulunan Bolu’da ortalama yaşam süresi 79.2’dir. Buna göre Bolu’da kadınların ortalama 81.9 yaşına ve erkeklerin ortalama 76.5 yaşına kadar hayatta olduğu görülüyor.

14-) Kahramanmaraş (79.1)

Akdeniz Bölgesinde bulunan Kahramanmaraş’da ortalama yaşam süresi 79.1’dir. Buna göre Kahramanmaraş’da kadınların ortalama 81.5 yaşına erkeklerin ortalama 76.8 yaşına kadar hayatta olduğu görülmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

2
7 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!