Türkiye’nin Nüfusu En Az Olan Şehirleri! En Küçük İller

Türkiye'nin nüfus olarak en küçük illerini araştırdık ve Kargamel ekibi olarak sizler için nüfusu en az ilk 11 ili belirledik. İşte Türkiye'nin nüfusu en az şehirleri ve detayları.3 min


7
9 paylaşım, 7 puan

Türkiye’nin nüfusu 80 milyona dayandı. Her ne kadar ükemizin nüfus artış oranlarına bakıldığında doğru oranda bir yükselmenin olduğu görülse de aslında Türkiye’nin temel nüfus kaynağı sadece birkaç ildir. Çünkü İstanbul, Ankara ve İzmir’in toplam nüfusu 25 milyon civarındadır. Kalan 55 milyonluk nüfus ise kalan 78 şehre dağıtılmıştır.

Peki Türkiye’nin nüfusu en az olan şehirleri, en küçük illeri neresidir? Kargamel ekibi olarak en çok aranan başlıklardan ve sorulardan bir tanesi olan Türkiye’nni nüfusu en az olan iller araştırmasını yaptık. İllerin toplam nüfuslarını öğrendik ve bu makalemiz aracılığı ile kafanızda ki en küçük iller, nüfusu en az olan şehirler, Türkiye’nin en küçül ili, en küçük şehir vb. gibi soruları cevaplamakta kararlıyız.

En Küçük 11 İl ve Nüfusları

Kargamel ailesi olarak Türkiye’nin nüfusu en az olan şehirleri araştırmamızı yaptık ve sizler için en küçül ilk 11 ili yine bu illerin toplan nüfuslarının kaç olduğunu da sizlerle paylaşıyoruz.

11-) Bilecik – 218 Bin

Türkiye’nin 11. en küçül ili olarak bilinen Bilecik’in toplam nüfusu 218 bin olarak açıklanmıştır.

10-) Sinop – 215 Bin

Ülkemizin 10. en küçük şehri Sinop’un toplam nüfusunun 205 bin olduğu öğrenildi.

9-) Iğdır – 192 Bin

Adını dahi oldukça az duyduğumuz Iğdır şehir Türkiye’nin en küçük 9. ili ve toplam nüfusu 192 bindir.

8-) Bartın – 192 Bin

Bartın’da Iğdır gibi 192 bin nüfusuna sahip olan bir şehirdir. Küsuratlardan dolayı Bartın, Iğdır’dan daha küçültür.

7-) Çankırı – 183 Bin

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Çankırı Türkiye’nin en küçül 7. ili ve toplam nüfusu 183 bindir.

6-) Gümüşhane – 172 Bin

Türkiye’nin Kuzeyinde yer alan Gümüşhane’nin nüfusu 172 bin olarak açıklandı.

5-) Artvin – 168 Bin

Karadeniz bölgesinde bulunan ve Türkiye’nin en küçük 5. ili olarak tanımlanan Artvin’in nüfusu 168 bindir.

4-) Kilis – 130 Bin

Türkiye’nin Güney’inde yer alan ve ülkemizin en küçük 4. ili olarak bilinen Kilis’in toplan nüfusu 130 bindir. Tabi şu anda Kilis’de Türkiye Vatandaşından daha çok Suriyelinin barındığı bilinmektedir. Bu yüzden ben kafa dinlemek istiyorum, nüfusu az olan bir yere gitmek istiyorum derseniz Kilis’in toplam nüfusunun yabancı vatandaşlar ile birlikte 250 bini geçtiğini unutmayınız.

3-) Ardahan – 98 Bin

Sonunda Türkiye’nin en küçük ilk üç iline geldik. Türkiye’nin en küçük üçüncü ili son sayımlara göre Ardahan olarak belirlendi. Ardahan’ın toplam nüfusu 98 bin olduğu açıklandı.

2-) Bayburt – 90 Bin

Türkiye’nin en küçük ikinci ili ise Bayburt seçildi. Bayburt’un toplam nüfusu 90 bin civarlarındadır.

1-) Tunceli – 82 Bin

Kargamel ailesi olarak Türkiye’nin tüm illerinin nüfus sayımlarına baktık. İnternette yayımlanan 2016 yılı nüfus saymlarına göre en küçük ilin Tunceli olduğunu gördük. Terör bölgesi olarak bilinen Tunceli’nin toplam nüfusunun 82 bin olduğu öğrenildi.

Tunceli Nüfusu, İlçeleri ve Hakkında Bilgi

Kargamel ailesi olarak sizler için Tunceli’yi biraz araştırdık. Yaptığımız araştırmaya göre Tunceli’nin merkez nüfusu 37 bin civarlarındadır. Bu nüfusun 20 bini erkek ve 17 bini kadın olduğu söyleniyor. Geçmiş verilere bakıldığında ise Tunceli’nin 2007 yılında merkez 31 bin nüfusa sahip olduğu ve 10 sene içerisinde merkezin 6 bin daha artarak 37 bine yükseldiği görülmektedir.

Tunceli’de en çok 20 – 29 yaşları arasındaki gençler yaşamaktadır. Öyle ki 20 – 29 yaşındaki genç nüfusa oran ile %25 civarlarında olduğu görülüyor. İlçelerine baktığımızda ise merkezden sonra en kabalık yeri Pertek ilçesidir. Pertek ilçesinde son nüfus sayımlarına göre 11 – 12 bin civarında kişi yaşamaktadır. Tuncelinin en küçük ilçeleri ise 3 bin nüfuslu Nazımiye ve Pülümürdür.

Tunceli’den Daha Küçük Yerler

Yaptığımız araştırmalara göre 2016 yılı nüfus sayımlarına eriştik ve sizler için Türkiye’nin nüfusu en az ilk 11 ilini belirledik. Tunceli ilinden toplam nüfus olarak daha az kişinin yaşadığı bir yer görülmüyor ancak ilçelerine bakıldığında Tunceli’nin ilçelerinde epey fazla insan yaşıyor.

Tabi 3 bin – 5 bin gibi rakamlar özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için küçük gelebilir ancak Kırıkkale’nin öyle bir ilçesi var ki bu ilçesinde sadece 780’e yakın kişi yaşıyor. Peki bu ilçe neresi? Tabi ki Kırıkkale Çelebi ilçesidir. 

Her ne kadar nüfusun 10 binden az olan yerlere halk arasında kasaba ismi tabir edilse de nüfusu daha bin dahi olmamış köy görünümlü pek çok bölge halen ilçe olarak anılmaktadır. Tabi bu bölgelerde işsizlik olduğu için özellikle genç nüfus da kaçış meydana gelmektedir. Eğer böyle olursa nüfus bin ve bine yakın olan ilçelerin önümüzde ki seneler içerisinde kasabaya ya da köye düşürülebileceği tahmin edilmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

7
9 paylaşım, 7 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
24
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
17
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
19
Bayıldım
Kızdım Kızdım
8
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
8
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
17
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
11
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!