Üç Ülke Anlaşma Yaptı! Savaş Gemileri Çin Karasularına Gönderiliyor

Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Hindistan Malabar 2017 için anlaşma yaptı. Ortak tatbikat sebebi ile savaş gemileri Çin karasularına gönderiliyor.2 min


1
11 paylaşım, 1 puan

Dünyanın dört bir yanında yaşanmakta olan eylemler, terör saldırıları, diplomatik gerilimler sürerken bir gerilim daha listeye eklendi. Peki bu sefer neler yaşandı. Konu hakkında bundan önce ki günlerde her hangi bir açıklama yoktu ancak Amerika Birleşik Devletleri Donanma Komutanı Tuğamiral William Byrne basın mensuplarına önemli bir açıklama da bulundu.

ABD Donanma Komutanı Tuğamiral William Byrne tarafından basın mensuplarına yapılan açıklamada Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Hindistan’ın anlaşma yaptığını ve Malabar 2017 tatbikatının üç ülkenin ortak katılımı ile yapılacağını belirtti. Buna göre üç ülke Çin Halk Cumhuriyetine karşı olası bir taarruzda nelerin yaşanabileceğini gösterecek.

Tehditlere Karşı Bir Tatbikat

Amerika Birleşik Devletleri cephesinden yapılan açıklamada Çin Halk Cumhuriyetine ilişkin her hangi bir olumsuz mesaj verilmedi. Malabar 2017 tatbikatının üç ülke arasında yapılan anlaşma ile gerçekleştirileceği belirtilirken bu tatbikatın Hint-Asya Pasifik Bölgesinin güvenliği için yapıldığı ve olası bir güvenlik açığı yada tehdidine karşı yapıldığı belirtildi.

tatbikat.jpg

Ancak bu açıklamanın kamuoyuna yankı uyandırılmaması için yapıldığı ve aslında Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Hindistan ülkelerinin Çin Halk Cumhuriyetine karşı olası bir taarruzda güçlerinin nasıl olduğunu gösterme amaçlı yaptığı bilinmektedir.

Çin Yalnızlaşıyor!

Pek çok ülkeye üs kurmakta olan Amerika Birleşik Devletleri neredeyse tüm dünya ülkelerine açılmaya devam ederken diğer süper güç olarak bilinmekte olan Rusya ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin ise bu olaylara sadece gözlemleyerek baktığı görülmektedir.

ABD’nin Suriye’de uyguladığı politikalar hakkında arada sırada bir basın mensuplarına açıklama yapmakta olan Çin Halk Cumhuriyeti artık ciddiye alınmayan bir ülke konumuna gelmiş olabilir.

Konum olarak bakıldığında Hindistan – Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir birlerine yakın olduğu görülse de ötelerden Amerika Birleşik Devletleri Japonya ve Hindistan ile anlaşarak Malabar 2017 tatbikatının ortak şekilde gerçekleştirileceğini duyurdu.

malabar-2017.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Malabar 2017 tatbikatı hakkında neler düşündüğü henüz bilinmiyor. Ancak ilgili tatbikatın başlaması ile birlikte Çin ve diğer ülkelerin bu tatbikatı büyük bir dikkat ile izlemesi beklenmektedir. Öte yandan Türkiye’nin de donanma anlamında yeni üretimler yaparak Türk yapımı taarruz gemileri için özellikle Pakistan ile satış konusunda çeşitli anlaşmaların yapıldığı bilinmektedir. Türkiye özellikle 2018 yılında dört bir yana yeni tersane üretimleri yaparak bu tersanelerde istihdam etmek üzere on binlerce personeli işe alacaktır.

Türkiye içinde Malabar 2017 tatbikatı taarruz, savunma ve deniz uçağı gemilerinin görevleri, özellikleri konusunda inceleme için önemli bir tatbikat olarak bilinmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

1
11 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!