Ülkelere Göre Sıradışı Yılbaşı Batıl İnanışları

Sizler için ülkelere göre en sıradışı yılbaşı batıl inanışlarını hazırladık. Hangi ülkenin yılbaşında neye inandığı ve ne gibi şeyler yaptıklarını sizlere paylaşıyoruz.4 min


5
8 paylaşım, 5 puan

Yılbaşında dünyanın dört bir yanında kutlamalar ve partiler yapılmaktadır. Hatta pek çok ülkede yılbaşı vesilesi ile günlerce tatil verilmekte ve kamu kurumlarında istihdam eden görevliler ile özel sektörde çalışan personeller izne ayrılarak yılbaşını eğlence ile geçirmektedir. Bu makalemizde sizlere ülkelere göre sıradışı yıl başı batıl inanışlarından bahsedeceğiz.

Türkiye’de yılbaşı kutlamaları yapılıyor ancak halkın %70 – 80’i televizyonunu açmakta şarkılı programları izlemekte, komedyenler ile kahkahalara boğulmakta ya da pek çok aile tombala partisi yapmaktadır. Yani ülkemizde öyle sıradışı batıl inanışı olan kişi sayısının çok fazla olduğunu düşünmüyoruz. Fakat öyle ülkeler var ki en sıra dışı yılbaşı batıl inanışlarını görünce hepiniz hayretler içerisinde bu kişiler gerçekten bunlara nasıl inanıyor diyeceksiniz.

Sıradışı Yılbaşı Batıl İnanışları

1-) Danimarka

Danimarka ülkesi genel olarak kültürü ve zenginliği ile bilinmektedir ancak öyle batıl inanışları bulunuyor ki adeta yuh diyebilirsiniz. Danimarka ülkesinde yaşayan sakar insanlar dünyanın en şanssız insanlarıdır. Çünkü onlar evlerinde her hangi bir eşya kırdıklarında bu eşyaları saklıyor. Peki neden mi? Danimarka da kırmış olduğunuz eşyayı eğer dışarıya atarsanız size uğursuzluk getirir ve bu yüzden kimse kırılan eşyaları atmaz. Şimdi diyorsunuz ki bunun yılbaşı ile ne ilgisi var. Şöyle ki kırılan eşyalar bir sene yılbaşında arkadaşların evlerine götürülür ve bu eşyalar arkadaşının evinde parçalanır. Etraf adeta kırıklardan geçilmez peki bu neden yapılır? Buna göre Danımarkalılar yılbaşında bunu yaptıklarında evlerine yeni yeni eşya alacaklarına inanmaktadır. Bu sebepten dolayı kırık eşyası bulunan kişileri evlerine davet etmek isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır.

2-) Kolombiya

Kolombiya ülkesini sıklıkla duymayız ancak ülkelere göre sıradışı yılbaşı batıl inanışları konusunda bizce lider ülkelerden bir tanesidir. Kolombiya halkı genel olarak seyahat etmeye bayılır. Bu yüzden yerli turizmciler sayesinde ülke turistlik açıdan çok sıkıntı çekmemekte ve park bahçe gibi alanlarda kısa zaman içerisinde dolmaktadır. Peki Kolombiyalıların yılbaşı batıl inanışları nedir? Kolombiya da pek çok kişi yılbaşı gecesi evlerinin önüne valizleri ile çıkar ve tur atmaya başlarlar. Sebebi ise bunu yaptıklarında yeni yıllarının seyahat dolu geçeceğine inanmalarıdır. Tabi ne kadar doğru bilinmez ancak Kolombiya’ya yılbaşı gecesi için giderseniz ve geceleri sokakta valizle dolaşan kişilerin oldukça yaygın olduğunu görürseniz sakın şaşırmayın.

3-) Estonya

Estonya’da yılbaşı gecesi öyle bir batıl inanış var ki sanıyoruz bu inanışı kesinlikle yemek yemeyi seven kişiler yapmış ve sizlerde bu batıl inanışı gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka bir gece önceden kendiniz aç bırakın çünkü o kadar çok şey yiyeceksiniz ki mideniz dahi almayabilir. Bun göre Estonya’da yılbaşı gecesi 7 öğün yemek ya da alkol tüketilmektedir. İnanışa göre bunu yapan kişiler yeni yılda 7 kat bolluk ile karşılaşmakta ve güç konusunda da 7 kat daha güçlü olacağına inanılmaktadır. Üstelik Estonya’da bu batıl inanışın çok yaygın olduğu ancak insanların yemek yemede zorluk çektiği için genel olarak alkol içtikleri belirtilmektedir. Bu yüzden pek çok kişi evde ya da alkol içtiği mekanda yılbaşına sızarak girebilmektedir. Tabi yılbaşı gecesinde bu kadar içki içmek, sarhoş olmak ve yeni yıla baş ağrısı, sızıntı ile girmek ne kadar keyif verir tartışılır.

4-) Bazı Avrupa Ülkeleri

Yine pek çok ülkede uygulanan yeni bir batıl inanışa daha rastladık. Tam olarak hangi ülkelerde bunun uygulandığı bilinmiyor fakat bazı Avrupa ülkelerinde uygulandığı söylenmektedir. Buna göre yılbaşı gecesi aile üyeleri bir sandalye karşısında sıraya geçmekte ve sıra ile sandalyeye çıkarak aşağıya atlamaktadır. Bunun yapılmasında ki amaç ise yeni yıla kötü ruhlardan arınmakta ve temiz bir şekilde girmektir. Tabi bir yıl boyunca sürekli kötülük yapıp ruhlarını kirlettikten sonra insanlar sandalyeden atlayınca ruhlar nasıl temizlenmiş oluyor buda sorgulanabilir fakat eğlence amaçlı bir şey olarak yapılabilir.

5-) İspanya

Boğa festivalleri, domates festivalleri gibi yıl içerisinde çok sayıda partisi bulunan ve ülke olarak neredeyse her konuya batıl inanış çıkartan İspanya’nın yılbaşı gecesi için sıradışı bir batıl inanışı olmaz mı? Tabiki olur. Buna göre İspanya’da yılbaşı gecesi 12 ay için 12 üzüm yenilmektedir. 12 üzümün tamamı tüketilince İspanyollar yeni yılın tüm aylarında şanslı ve iyi olacaklarını düşünmektedir. Bazı kaynaklarda adet olarak 12 tane üzüm yenildiği söyleniyor ancak bazı kaynaklarda ise her ay için bir salkım üzüm yenildiğini ve bu sebepten dolayı pek çok İspanyolun 11 salkım üzümü yiyemediği ancak yiyebildiği kadar ayda şanslı olduğuna inandığı söylenmektedir.

6-) Güney Afrika

Afrika ülkeleri genel olarak fakirliği ile bilinir ancak Güney Afrika’da bu bolluk nasıl yapılıyor bilinmiyor. Güney Afrika’da pek çok kişi yılbaşı gecesi eşyalarını evin camından dışarıya atmaktadır. Bu sayede kendilerine yeni bir sayfa açmakta ve yıla düzenli, temiz bir şekilde başladıklarına inanmaktadırlar. Tabi bunu sadece bütçesi iyi olanların yaptığını düşünmekteyiz. Muhtemelen bir kadın kocasıyla tartışıp camdan dışarıya eşya atması ile bu bir batıl inanış haline gelmiş olabilir.


Sosyal medyada paylaş!

5
8 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!