Uluslararası Uzay İstasyonu ve Uzay Yürüyüşü

3 min


1
10 paylaşım, 1 puan

Hala dünyanın düz olduğu iddiasının bile tartışılabildiği günümüzde, henüz 2 yıl önce dünyanın üzerinde yürüyüp bunu video olarak kaydeden ABD’li astronotların hemen aşağıdaki videosu hakkında konuşacağız. Videoya biraz baktıktan sonra yazımıza dönebilirsiniz.

ABD’li astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station) üzerinde çektiği bu görüntüler ile ilgili yazmadan önce biraz bu istasyon hakkında bilgi vermek istiyorum. Yazıda kullanacağımız ISS kısaltması, İngilizce olarak International Space Station, UUİ kısaltması ise Türkçe olarak Uluslararası Uzay İstasyonu kısaltmasıdır.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Nedir?

Başlığı “International Space Station (ISS)” nedir? şeklinde de atabilirdik elbette. Uluslararası Uzay İstasyonu, devasa bir uydudur diyebiliriz. Normal uydulardan farklı olarak üzerinde astronotların çalışabileceği alan sunması, içinde yaşayabilecekleri yapısı bulunması sebebiyle diğer uydulardan haliyle ayrılıyor. Bir nevi uzay üssü olan bu istasyon, birçok uzay modülünden oluştuğu gibi ilk olarak 1998 yılında Dünya’nın yörüngesinin alt noktalarına yerleştirliyor. O günden bugüne dek de yeni parçalar yani modüller monte edilerek geliştirilmeye devam ediliyor.

Devasa güneş panelleriyle sarılı olan Uluslararası Uzay İstasyonu, basınçlı modüller ile bunları tutan taban bağlama noktalarıyla bir bütün olarak durmaktadır. 115 milyardan fazla bir bütçe harcanan UUİ’nun ayrıca ağırlığı da şaşırtıcı boyutlardadır. Öyle ki kendisi tamı tamına 400 tondur. Bir Amerikan futbol sahası boyutlarına erişen ISS (UUİ), 109m genişliğinde, 72,8m uzunluğundadır. Son bir şaşırtıcı bilgi daha vermek güzel olacaktır, 92 dakikada dünya yörüngesini tamamlayan, yani ortalama hızı 7.706,6 m/s (27,743 km/h) olan Uluslararası Uzay İstasyonu, hemen evlerimizin üzerinden de zaman zaman geçmektedir. Bunu takip edebileceğiniz uygulamalar bulunmakta, söz konusu zamanlarda çıplak gözle bile görebileceğiniz anlar yaşanabilmekte.

1 saatlik uzay yürüyüşü

Gelelim videomuza. 1 saat boyunca süren kayıtta, elbette sandığınız gibi havada adımlar atan birkaç astronot görmüyoruz. Çünkü uzay yürüyüşü, aslında belirli işler için, hazırlıklı olarak araç dışında astronotların geçirdiği vakte deniliyor. Bu tamirat olabileceği gibi bir keşif ve teftiş de olabilir. Uzayda ilk hareketinizin ivmesiyle harekete devam ettiğiniz için, yürümek eylemi zaten anlamsız olacaktır. Öyle ki ileriye bir adım attığınızda, o adımınız süreklilik kazanacak ve sürekli ileriye gitmeye devam edeceksiniz.

Videoda da bir hazırlık söz konusu. Tabi işin medyatik tarafı da var. Bunu bizler görelim diye kaydettiler. İşin aslı ise ilerleyen zamanlarda (takriben bu yıl, yani 2017 yılında) Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanacak yeni parçaların ve güç adaptörlerinin kablolarını ayarlamak ile ilgili bir ön hazırlık olması. Astronot Peggy Whitson ile birlikte 3 yeni adaptörü başarıyla yerine bağlayan ve lityum-iyon bataryaları istasyondaki gerekli yerlere monte eden astronot, bize de güzel bir video sunmuş.

Uzayda ses yok ise videodaki sesler ne?

Evet, merak edeceğinizi düşündüğüm başka bir detaya da değinmeden olmayacak. Bildiğimiz üzere ses hava ile yayılır. Uzayda hava olmadığı için normalde videonun sessiz olmasını beklerdik. Ancak görüldüğü üzere videoda hışırtılar, tıkırtılar veya Türkçe’de olduğu kadar aklınıza gelebilecek birçok gürültü çeşidi var. Havasız ortamda olmasının mümkünâtı olmayan bu seslerin oluşma sebebi aslında çok basit; kameralar.

Özellikle bu videoda kullanılan GoPro kameralar koruyucu kapağa ve kılıfa sahipler. Bu koruyucu aparat kamerayı tutarken aynı zamanda içerisinde hava da tutuyor. Dışarıda gerçekleşen etkileşimler sırasında içinde hava bulunan bu kapta yaşanan maddesel hareketler içeride gürültü olarak lanse oluyor. Çok çok düşük desibellerde ortaya çıkan bu ses, mikrofonun çok yakında olması ve dışarı ile herhangi bir direkt bağlantı olmaması dolayısıyla kulağımıza gürültü olacak şekilde video kaydına dahil oluyor.

Bu yazıda hem Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station), hem uzay yürüyüşü, hem de uzayda ses yayılması ile ilgili merak edilebilecek bazı sorulara cevap bulduk. Başka bir yazıda görüşmek üzere!


Sosyal medyada paylaş!

1
10 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!