Üniversite Tercih Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? ÖSYM 2017

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi üniversite yerleştirme puanlarını 11 Temmuz'da açıkladı. Peki üniversite yerleştirme tercihleri ne zaman başlayacak?2 dk okuma süresi


0
10 paylaşım

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi aracılığı ile her sene üniversite adaylarına Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı yapılmaktadır. Bu sınavlardan alınan puanlara okul başarı puanı ve öğrencinin varsa okul birinciliği puanı eklenerek üniversite yerleştirme puanları açıklanmaktadır.

Bu sene yapılan YGS ve LYS sınavlarının sona ermesi ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından dün (11 Temmuz 2017) tarihinde merak ile beklenen LYS ile üniversite yerleştirme punları duyuruldu. YGS ile LYS puanlarına okul başarı puanları ve öğrencinin varsa okul birinciliği puanları eklendi. Şimdi milyonlarca öğrencinin gözü üniversite tercih işlemlerine çevrildi. Peki üniversite tercih başvuruları ne zaman başlayacak? Üniversite tercih başvuruları tarihi hakkında ÖSYM duyuru yaptı mı?

Üniversite Tercih Tarihleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi internet sitesinde yer almakta olan duyurular bölümü ile takvim bölümü incelendiğinde üniversite yerleştirme başvurularının 18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacağı ve öğrencilerin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Aday İşlemleri Sistemi üzerinden son 26 Temmuz 2017 tarihine kadar başvurularını yapması gerektiği öğrenildi.

Bu tarihler içerisinde öğrenciler kesin olarak başvuru yapmak istediği bölümleri bilmeli ve üniversitelerin kontenjanlarına göre başvurularını yapması gerekmektedir. Genel olarak başarı sıralamaları değişmemekte olup öğrencilerin geçtiğimiz sene üniversitelerin alım yaptığı başarı sıralamalarına göre tercih işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Tercih Rehberliği

Lisans Yerleştirme Sınavı ve Üniversite Yerleştirme Puanı açıklanan öğrenciler tercih rehberliği için okullarında bulunmakta olan müdüriyetlere ve dershanelerin rehberlik öğretmenleri ile görüşme yaparak hangi bölüme tercih yapmasının öğrenci için iyi olabileceği konusunda bilgi edinebilir.

Üniversiteye giren ve bu bölümü bitiren öğrencilerin artık bitirmiş oldukları bölüm doğrultusunda hayatları boyunca iş yapacaklarını göz önünde bulundurarak kesinlikle başkalarının istekleri ile tercih yapmaması ve kendi isteği doğrultusunda tercihlerini yapması gerekmektedir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılancak olan üniversite tercih işlemlerinde iki sene önce adaylar 30’a kadar üniversite tercihinde bulunabilmekteydi. Geçtiğimiz sene alınan karar ile tercihlerin 24’e indirildiği belirtildi. Buna göre bu senede öğrenciler 24 üniversite ve bölüm tercihinde bulunabilecektir.

Dershane ve rehberlik öğretmenleri ile görüşmediği için konu hakkında bilgisi olmayan öğrencilerin şunu kesinlikle bilmesi gerekiyor ki başvurular alınan puanlara göre değil başarı sıralamasına göre yapılmaktadır. Öğrenciler başvuru yapmak istedikleri bölümlerin geçtiğimiz senelerde hangi başarı sıralamaları ile öğrenci alımları yaptığını görerek eğer tutuyorsa kendi başarı sıralamaları ona göre ilgili bölümlere müracaat edebilir. Yine öğrencilerin öncelikle yukarıya tutmayan bölümleri yazmasını ve 5 – 10 tercihten sonra tutabilecek bölümleri yazması öğrenci açısından daha iyi olabilir.


Sosyal medyada paylaş!

0
10 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!