Üniversite Tercihleri Açıklandı! KYK Başvurusu Ne Zaman?

2 dk okuma süresi


1
8 paylaşım, 1 puan

2017 YGS- LYS sınavına giren adayların ter döktüğü sınavın tercih sonuçları açıklandı. 2017’de adayların LYS sınavıyla birlikte eklenmiş olduğu diploma notunda eklenmesiyle tercih yapılmıştı. Bugün saat 17.00’da açıklanacağına dair söylentiler çıkmıştı ÖSYM 20:40 Civarında üniversite tercih sonuçlarına adaylara açıkladı. Tercihler bu sene toplamda 24 tercih yapma şansı verilmişti. Adaylara geçen hafta ÖSYM tarafından bugün açıklanacağı haberi yapılmıştı ve bugün açıklandı.

ÖSYM tercihleri açıklandıktan sonra önemli bir diğer husus ÖSYM’nin sitesinden yayınlanan Kredi ve Yurtlar Kurumunun Kredi ve burs başvurusu için açıklama yapılacak. Bu tarihler arasında yapılan başvurular oldukça önemlidir,  KYK yurt ve burs başvurularını kaçırmamanız gerekiyor.

Kredi Ve Yurtlar Kurumu Başvurusu Ne Zaman?

 

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından Kredi ve Yurtlar kurumunun öğrencilere vermiş olduğu yurt, kredi ve burs imkânlarından faydalanmak için Kredi ve Yurtlar kurumunun resmi internet sitesinden takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca burs, kredi ve yurt başvurusu için form doldurmanız gerekiyor. Bu başvuru formunda ekonomik, sosyal ve aile bilgilerinizi doğru ve net bir şekilde yazmanız gerekiyor. Aksi halde Yurt başvurunuz sonuçlanmamaktadır. Yine kredi ve burs başvurusu için gerekli bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekiyor, fakat burada en önemli konu aile bireylerinizin gelirini gerçeğin dışına çıkarmadan yapmanız gerekiyor. Aksi halde sistem yanlış bilgiler verdiğiniz için kredi ve burs imkânlarından yararlanamıyorsunuz.

Kredi ve Yurtlar kurumunun üniversite öğrencilerine öğrenim dönemi boyunca (Ara tatil ve Yaz tatili dahil) vermiş olduğu bursu kazanmak için maddi durumunuzun düşük olması gerekiyor. Veya ailede sizden başka en az bir kişi daha üniversite öğrencisi olması gerekiyor. Şuan için başvuru tarihi belli olmadığı için net bir tarih verilmemektedir, ama tahminler Ağustos Sonuna Doğru sistemin açılacağı yönündedir.

Yurt (KYK) Başvuruları Ne Zaman?

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Üniversite öğrencilerine sunulan yurt hizmeti her sene öğrenci almaktadır. Ayrıca yurt çıkmayan öğrenciler için yedek listesi açılmakta boşluk olan yerlere yerleştirilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvuru yapacak öğrenci adayların ayrıcalıklı durumları aşağıda verilmiştir.

  • Şehit ve Gazi çocukları
  • Sağlık kurulu tarafından en az %40 ve üzerinde olan öğrenciler
  • ÖSYM sınavında yapılan sonuçlarda ilk 100’e giren öğrenciler
  • Lise ve dengi okulların öğrenimi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı barınaklarda konaklayanlar
  • Anne ve Babası vefat etmiş olanlar
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka’da tamamlayan öğrenciler Burs ve Yurt konusunda Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öncelik sağlanmaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilerin başvuru sayısına göre ve imkanlar dahilinde belirli sayıda öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu yerleştirmektedir. Kredi ve burs alımları Üniversite öğrenim tarihinden itibaren başlamadığı bilinmelidir, öğrenim süresi başladıktan yaklaşık 1 buçuk ay sonra öğrenim kredisi veya öğrenim bursu öğrencilerin hesabına yatmaktadır. Her ayın 7-8-9 günlerinde yatmaktadır. Üniversite öğrenimi için devlet yurdu ise üniversite başlamadan önce açıklanmaktadır, tercihe göre yarı özel, tam özel veya genel KYK yurtlarına başvuruya göre sonuçlanmaktadır. Ağustos ayının sonuna doğru KYK başvuruları alınacağı bilinmektedir.


Sosyal medyada paylaş!

1
8 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!