Uygarlığın Temelinin Atıldığı Yer: Çatalhöyük

1 min


0
7 paylaşım

Anadolu, tarihin birçok devrinde medeniyetlerin sahip olmak istediği alanlar arasında yer almakta idi. Gerek coğrafi konumu, gerek ise verimli toprakları ile medeniyetlerin uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayan bu merkez, dünyanın ilk yerleşim yerlerinden birisi olarak da kabul edilmekte. Oldukça uzun bir süre Çatalhöyük’ün Anadolu'nun ilk yerleşim yeri olarak gösterildiğini biliyorduk. Geçtiğimiz yıllarda keşfedilen ve dünyanın kaderini değiştirecek bir alan olarak gösterilen Göbeklitepe, tarihin yeniden anlam bulmasına olanak sağlayacak. Bu yazımızda sizlere Anadolu'nun geçmiş yıllarda önem kazanmış en büyük yerleşim ve şehir merkezinden söz edeceğiz.

Geçmişi 9400 yıl öncesine dayanan Çatalhöyük, tarım ile ilgilenen kişiler tarafından oluşturulan bir bölge olarak gösterilmekte. İçerisine Konya ovasını alacak bir genişliğe sahip olan şehir, verimli tarım arazilerinin işlenebilmesi, hayvanların rahat ve özgür beslenebilmesi için özellikle seçilmiş bir alan olarak göze çarpmakta. Yerleşim konusunda oldukça gelişmiş bir yapıya sahip olan Çatalhöyük, ev tasarımları ile de bir hayli dikkat çekmekte. Evler, 2 katkı olarak tasarlanmış olup katlar arasında bağ merdivenler ile sağlandığı görülmekte. Günümüzde kullanılan oda, depo ya da kiler sistemini o zamanlarda da kullanan insanlar, ev girişlerini daha çok çatı bölümden gerçekleştirdiği de görülmekte. 

Ölülerine sahip çıktığı görülen dönem insanları, yakınlarını daha çok evlerinin depolarına gömmektedir. Yapılan kazı çalışmalarında ölü ile beraber değerli eşyalarında gömülü olduğunu görmek, dönem hakkında bilgiler edinilmesine de olanak sağlamakta. Günlük hayat içerisinde karşılaşılan olay ve durumları gelecek dönemlere anlatmak için duvar sanatını kullanan yerliler, gerçekleşen olaylar hakkında da bilgi edinilmesine olanak sağlamıştır. Bölgenin koruma altına alınabilinmesi için oldukça gelişmiş çalışmalar yürüten arkeolog ekipleri, 2012 yılında şehrin UNESCO Dünya Miraslar Listesine dahil etmeyi de başarmıştır. 


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dünyanın ilk yerleşim yeri Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bulunan Çayönü dür. Bunun hakkında da bir makale girerseniz güzel olur

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!