Uyuşturucuların aslında bağımlılık yapmadığını biliyor musunuz?

Ne o, şaşırdınız mı? Biraz daha şaşıracaksınız gibi duruyor. Bu yazıda yıllardır bağımlılık olarak bildiğimiz şeyin belki de sandığınız şekliyle var olmadığını okuyacak, uyuşturucuyla savaşın tüm dünyada yıllardır nasıl yanlış yapıldığını anlayacaksınız. 1 min


1
14 paylaşım, 1 puan

Eroin, bonzai, LSD ve herhangi bir uyuşturucu veya uyarıcıyı ele alın. Örneğin eroini iki hafta boyunca kullanırsanız, üçüncü hafta iç kimyanız o ana kadar aldığınızın daha fazlasını arzulayacaktır. Çünkü basit değil mi? Uyuşturucuda sizi kendisine bağımlı kılacak kimyasallar vardır. Değil. En azından sandığınız kadar berrak ve su götürmez bir gerçek değil bu.


Ameliyat olanların uyuşturucu kullanması: Bağımlılık yok

Uyuşturucuyu belirli bir süre kullandığımızda, ona daha fazla ihtiyaç duyacağımız ve bağımlı olacağımız kesin ise, neden ameliyat öncesi ve sonrası boyunca ağrımızı kesmesi için aldığımız uyuşturuculara bağımlılık hissetmiyoruz? Neden hastaneden taburcu olduğumuzda, bir eroin satıcısının kapısında bitmiyoruz? Olmamasını temenni ederek söyleyelim; bir kaza geçirdiğinizi ve kırık kemiklerle aylarca hastanede yattığınızı düşünün. İyileşene dek size her gün uyuşturucu vermek zorunda kalacaklardı.  Hem de dışarıda satılan ve içerisinde başka kimyasallar sıkıştırılan, kalitesi düşük eroinlerden daha da kalitesi kanınıza karışacak, ağrınızı dindirip sizi sakinleştirecekti.


Genellikle hastanelerde bunu diamorfin ile yapıyorlar. (Diamorfin de eroindir, fakat eroinin çok daha kaliteli ve çok daha güçlü halidir diyebiliriz) Siz şu anda bunu yaşamasanız da, hastanelerde an itibariyle bu anlattığımız senaryoyu yaşayıp diamorfin ile ağrısı dindirilen milyonlarca hasta var. Fakat hastaneden çıkınca eroin bağımlısı olan bir hasta görmediniz değil mi? Çünkü gerçekten de bağımlı olmuyorlar.

Fareler üzerinde yapılan ilk deney bugünün yanlış bilinenlerini oluşturdu

drugs3.gif
Bağımlılık hakkındaki bilimsel görüşler elbette bilimsel gözlemlere dayanıyordu. Fakat kompleks konularda, bilim insanlarının daha fazla zamana ihtiyaçları olabiliyor. Örneğin 20.yy başlarında bilim insanları fareleri tek başlarına bir kafese kapatıp iki adet sulukla başbaşa bıraktılar. Bu suluklardan bir tanesi eroinli ve kokainli su içeriyorken, diğerinde bildiğimiz saf ve temiz su vardı. Yalnız kalan farenin ölene dek çoğunlukla eroinli suyu içtiği gözlendi. Bu defalarca tekrarlandı ve sonuç aynıydı. Fakat 1975 yılında psikoloji alanında profesör olan Bruce Alexander isimli bilim insanının aklında bir fikir belirdi. Bugüne dek fareler hep yalnız başlarına test edilmişti. Hissettiklerine karşılık uyuşturucu dışında hiçbir şeyi yoktu. Tatmini uyuşturucuda aramıştı. Buna karşın deneyi tekrar etmeye karar verip bir fare ülkesi kurdu. Bu büyük kafeste fareler, oyuncaklar ve yine aynı şekilde suluklar vardı. Sadece bunlar da değil, bol bol seks ve eğlence de fareleri etkisi altına alacaktı. Bunlar çoğu canlı gibi farelerin de istedikleri ve ihtiyaç duyduklarıydı. Fakat bilin bakalım ne oldu? Tek başlarınayken uyuşturuculu suyu ölene dek tüketen fareler, bu fare ülkesindelerken neredeyse tamamen saf suyu kullanıp uyuşturuculu suyu reeddettiler. Belki bir sayı vermemiz gerekiyordur, 0 fare doz aşımından öldü. Yani, hiç!

Deneyin insanlar üzerinde varyasyonu: Vietnam Savaşı

Hım, fakat onlar fareydi değil mi? Evet, ancak insanlar için de durum farksızdı. Vietnam savaşında ABD'li askerlerin neredeyse %20'si, yüksek dozda uyuşturucu bağımlısıydı. Ordu bunu bilinçli olarak sağlamıştı. Böylece yalnız başlarına zorlu şartlarda savaşan askerlerin vücudunu kötü detaylara karşı duyarsız hale getiriyorlardı. Normal senaryoda bu askerlerin eve döndüklerinde uyuşturucu bağımlıları olmalarını beklerdiniz öyle değil mi? Fakat çarpıcı gerçek şuydu; hiçbir destek almadan uyuşturucu kullanmayı bırakmışlardı, hem de %95'i.

drugs4.gif
Askerlerin o psikolojik buhran esnasında uyuşturucuyla gün geçirmeleri ve onda destek aramaları normal olabilirdi, fakat aileleriyle iken gereksinim duydukları her şeyi buluyorlardı; yani uyuşturucuya yer yoktu. Tıpkı tek başlarınayken uyuşturucudan ölene dek eroinli suyu içen farenin, fareler ülkesindeyken uyuşturucunun aklına bile gelmemesi gibi. Bilimde bu kadar tesadüfe yer yok gençler, o yüzden şimdilik gerçek bu!


Diğer makalemizde de burada okuduğunuz ve çok az kişinin bildiği bu güzide bilgileri bilmeden yıllarca uyuşturucuyla yanlış şekilde savaşanların bu savaşını ve sonuçlarını inceleyeceğiz. O zaman da çok şaşıracaksınız.


(Not: Bu yazıda uyuşturucuya özendirecek sahte bilgiler bulunmamaktadır. Gerçek bilimsel gözlemlere dayanan bilgiler paylaşılmaktadır. Tüm bunlara rağmen uyuşturucu kullanmak vücudunuza ciddi zararlar verebilir.)


Sosyal medyada paylaş!

1
14 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!