Uzayda Dahi Hayatta Kalabilen Canlı: Tardigrade

3 dk okuma süresi


5
7 paylaşım, 5 puan

Dünyada yaşayan hayvanların gizemi öylesine büyük ve büyüleyicidir ki, büyük ihtimalle çoğunu bir uzaylı olarak görebilirdiniz. Öyle ki canlılık özelliği gösterip çok farklı fizyolojisi bulunan bazı canlılar, inanılmaz koşullarda hayret verici performanslar gösteriyorlar. İşte bu canlılardan birisi olan Tardigrada’leri, yani su ayılarını inceleyeceğiz.

Tardigrade (Su Ayısı) Nedir?

Tardigrada, mikroskobik bir canlıdır. Animalia ailesinin Tardigrada şubesine dahil olan bu canlı, Heterotardigrada ile Mesotardigrada ve Eutardigrada sınıflarına da dahildir.

Olağanüstü yaşam koşullarında hayatta kalmasıyla bilinen ve ilginç olaylara konuk olan su ayıları, silindir şeklindeki vücutları ve uç başlı formları ile 8 bacağa sahip mikroskopik canlılardır. Ayrı eşeyli olan yani dişi ve erkek olarak ayrı cinsleri bulunan bu canlı ayrıca solunum da yapmamaktadır. Tatlı sularda ortaya çıkmalarına rağmen, su ayıları aynı zamanda toprakta da görülmeye başlanmıştır. Yüksek adaptasyon yeteneğiyle bunu da başaran canlı, ayrıca uzay araştırmalarına da konuk olmuştur.

Tarihte bilimsel olarak ilk kez Alman zoolog Johann August Ephraim Goeze sayesinde tanınan Tardigrade’ler mikroskopla görülebilecek mikrobik organizmalardır. Boyları 0,3 ile 0,5 mm arasında değişmektedir. Dünya üzerinde bilinen en büyük su ayısı ise 1,2mm boyundadır.

Boşaltım yapıp yapmadıkları dahi tamamen keşfedilemeyen ancak bu konuda veriler olan bu canlılar, bitki ve bakteri yiyerek besleniyorlar.

Su Ayılarının En Zorlu Şartlarda Dahi Hayatta Kalması

Tarihlerini pek bilmesek de, onlarla ilgili şaşırtıcı boyutlara ulaşan bazı detaylar var. Bunlar genellikle onların çok zor durumlarda dahi başarılı olduğu “yaşam savaşı” ile alakalı.

Onlar, 151 derece santigrata kadar sıcaklığa dayanabilen, -200 derece santigratta dahi yaşamını sürdürebilen canlılar. Çok düşük basınçlardan tutun da atmosfer basıncının 1200 katına kadar olan basınçta hayatta kalmalarına, 4000 metre derinlikte okyanuslarda bulunmaktan tutun Dünya’nın en yüksek yerlerine kadar birçok imkansız noktada hayatta kalmak gibi başarılara sahipler.

Radyasyon bile onlara etki etmiyor

Tardigrade’lerin yetenekleri bunlarla sınırlı değil. Bu ilginç canlılar, dünyada yaşayan bildiğimiz hayvanlara göre radyoaktif hareketlere, radyasyon maruziyetine tam 1000 kat daha dayanıklıdır. İnsanların yalnızca 5-10 Gy gama ışınına maruz kalması bile insan için kaçınılmaz şekilde ölümcül iken, su ayıları bu testlerden 5000 Gy gama ışını ve 6200 Gy ağır iyonik müdahaleye rağmen yaşamsal faaliyetlerini devam ettirmeyi başarmıştır.

Su ayıları uzayda dahi yaşayabiliyorlar

“Uzaydaki Su Ayıları” deneylerinin arkasındaki İsveç ve Alman bilim insanları, 2007 yılında yapılan Foton-M3 görevi ile bu canlıların uzayda ne kadar süre hayatta kalabileceklerini test ettiler. ESA tarafından ortaya koyulan bu görevde tam 3000 su ayısı 2007 yılının Eylül ayında 12 gün boyunca uzayda yaşam savaşı verdi.

TARDIS (Uzaydaki Su Ayıları) deneylerinin lideri konumundaki İsveç Kristianstad Üniversitesi profesörü Ingemar Jönsson, bu görevin şaşırtıcı sonuçlarını şu cümlelerle açıklıyor; “Uzay vakumunda (uzay boşluğunda) aradığımız şey, zorlu dehidrasyonun ve kozmik radyasyonun onlar için sorun olup olmayacağıydı. Ancak görünüyor ki, bu onlar için hiç de sorun değil.”

Foton-M3 Kapsülü

Ayrıca bunlara karşın direnç gösterebilen mekanizmalarını merak eden Jöhnsson, nasıl olup da hücrelerinin bu dehidrasyona karşı mücadele edip stabilizasyonu sağladığını, bunun nasıl mümkün olduğunu anlama konusunda gayret içerisinde olduklarını ifade ediyorlar.

Evrimsel yol izlendiğinde çoğu canlının bazı özellikleri neden geliştirdiği biliniyor. Biberlerin bile korunma mekanizması olarak acıyı seçmeleri ile memelilerden kendilerini korurken, acıyı hissetmeyen kuşların yiyebileceği bu formda tohumlarının kuş dışkısıyla dağılışına evrilmesi bugün anlaşılabilir olmuştur. Ancak su ayılarının uzayda hayatta kalmak üzere evrimleşmeleri ile bunun geçmişi ve nasıl gerçekleştiğine dair mekanizması, şu an için hala bilinmezliğini koruyor.


Sosyal medyada paylaş!

5
7 paylaşım, 5 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
21
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
7
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
9
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
2
Helal Olsun
Eyüp C.

Uzay ve gök bilimi sevdalısı, bilime aşık, programlamada ve gelişen teknolojiyi takip etmekte hâyli istekli, yazmayı ve okumayı çok seven bir insan.

5 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. baya bildiğimiz solucan gillere benziyor kendileri. Uzay atmosferinde hayatta kalabilme olasılığı çok gerçekçi gelmesede yinede ellerine sağlık güzel makale olmuş keyifle okudum :)

  1. Merhaba, yazıda bahsedilen detaylar gerçektir. İleri okuma için şu kaynakları önerebilirim:

   1. https://www.newscientist.com/article/dn14690-water-bears-are-first-animal-to-survive-space-vacuum/
   2. http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Research/Tiny_animals_survive_exposure_to_space
   3. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982208008051
   4. http://tardigradesinspace.blogspot.com/

   Ek olarak TARDIS projesini araştırabilirsiniz. ESA internet sitesinde de makaleler bulunmakta.

   Sevgiler :)

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!