Uzun Süre İş Bulamayanlara Müjde

Hükümet sonunda adımı attı ve uzun süre iş bulamayanlar için iş kulüpleri projesini başlattı. Detaylar haberimizde.1 dk okuma süresi


0
5 paylaşım

Uzun süredir iş mi arıyorsunuz? Bu haber sizler için müjde niteliğinde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Jülide Sarıeroğlu, tarafından açıklanan yeni projeye iş kulüpleri adı verildi.

Hükümet sonunda beklenen adımı attı ve uzun süredir iş bulamayanlara,madde bağımlılarına,sosyal yardım kullanıcılarına,gençlere ve dezavantaj statüsünde olan kişilerin faydalanması için şimdilik 9 ilde uygulanacak bir proje başlattı. Bu proje kapsamında faydalanması için yukarıda sayılan kişiler arasında bulunuyorsanız iş kulüpleri projesine sizlerde katılabilirsiniz. İş kulüpleri projesinin detayları ise şöyle.

Bu proje kapsamında iş bulmakta zorluk çeken kişilere iş bulma teknikleri, mülakat yöntemleri ve mülakat teknikleri, kariyer planlama, özgeçmiş hazırlama gibi özel dersler verilecek, Hem pratik hem de teorik olarak verilecek dersler sonucunda iş kulüplerine üye olan kişilerin daha rahat iş bulabilmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Dezavantajlı kişiler arasında yer alan kişilerin iş bulmaları da zor olabilmektedir. Hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından başlatılan proje bu gibi dezavantajlı kişilerin topluma kazandırılması. Madde bağımlılğı gibi kişilere daha önce de bir çok projeler başlatılmış olsada umarız bu proje yeterli gelir ve ülkemizde madde kullanımı azalır.

Hangi İllerde Uygulanacak

uzun-sure-is-bulamayanlar-1.jpgÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından açıklanan proje kapsamında şimdilik 9 ilde uygulanacak. Pilot il olarak seçilen şanslı iller ise şu şekilde:

Ankara,  Bursa,  Çanakkale,  Denizli,  Sakarya,  Trabzon ve  Mersin'de yaşıyorsanız ve iş bulmakta zorluk çekiyorsanız projeden yararlanabileceksiniz. Şimdilik bu illerde uygulanan proje eğer istenilen başarıya ulaşırsa çok yakında diğer illere de yayılacak.Bu proje kapsamında amaçlanan asıl hedef ise uzun süredirli iş bulmakta zorluk çeken kişilerin motivasyonunu artırmak ve bu kişilerin hayata daha sıkı bağlanmasını sağlamak. 

Ayrıca yapılan araştırmalara göre  uzun süredir iş bulmakta zorluk çeken kişilerin psikolojilerinin de bozulduğu belirlenmiştir. İş kulüpleri projesinin bir diğer amacı ise bu kişilerin sadece kendilerinin iş bulamadıklarını, başkalarının da iş bulmakta zorluk çektiklerini ve yanlız olmadıklarını bu kişilere anlatmak.Kısaca dezavantajlı grup olarak adlandırılan kişilere özgüven aşılamak ve özgüven kazandırmak.

Proje kapsamında ayrıcı bu tarz kişilere verilen eğitimler sürekli izlenilerek gerek görüldüğü takdirde değiştirilecek ve bu kişilerin iş bulmaları daha da kolay hale getirlimeye çalışılacak.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
7
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
sofu44

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!