Vitaminlerin İnsan Sağlığı Açısından Önemi

4 min


1
8 paylaşım, 1 puan

Vitaminler insan sağlığı açısından önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Vitaminler insan vücudunda direnç sisteminde oldukça önemlidir. Özellikle eksikliğinden büyük sorunlar meydana gelir. Vitaminlerin eksikliğinden insanlar kendini hem yorgun hisseder hem de büyük oranda hastalıklar meydana gelebilir. Şimdi gelelim hangi vitaminlerin eksikliğinden hangi hastalıklar meydana geldiğine bakalım.

A Vitamini Eksikliğinde Olası Belirtiler

A vitamini eksikliğinde gece körlüğü belirgin bir hastalıktır. A vitamini aynı zamanda sağlıklı bir kemik gelişimi için de önem arz etmektedir. Antioksidan olarak da görev yaparak insan sağlığında oldukça etkilidir. Hücre yenilenmesini teşvik edici bir vitamindir. Suda çözünmeyen bir vitamin olarak bilinen bu vitamin enfeksiyona karşı direnç sağlayan vitamindir. A vitamini yağda eriyen bir vitamindir, sağlıklı bir cilt ve kemik sağlığı için önemlidir. A vitamini bolca bulunan ürünlere bakacak olursak; kayısı, maydanoz, havuçta bolca bulunmaktadır. A vitamini eksikliğinde körlüğe veya başka bir hastalığa belirgin değildir. En belirgin eksikliğinde gece körlüğü meydana gelir.

B Vitamini Eksikliğinde Olası Belirtiler

Vitaminler bilindiği üzere organik ürünlerdir. Vitamin eksikliğinin yaşanması insanlarda belirli hastalıklara yol açtığı için insanlar tarafından alınması zorunlu besin kaynağıdır. Özellikle burun kenarlarında kurumaların meydana gelmesi, ağız kurumaları ve cilt dökülmelerinin genel adı vitamin eksikliği olarak bilinmektedir. İnsanlar tarafından sıklıkla adını duyduğumuz vitamin eksikliği C vitaminidir. Şimdi gelelim B vitamini eksikliğinde insanlarda sıklıkla rastlanan hastalıklara bir bakalım.

B vitamini eksikliğinde genel olarak sinirsel hastalık belirtileri baş göstermektedir. Özellikle beriberi hastalığı bu vitaminin başlıca hastalık adıdır. B vitamini eksikliğinde yaşanan bu durum sinirsel hastalıkların en önemlisidir diyebiliriz.

B1 vitamini eksikliğinde yaşanan belirtilerden başlıca belirtilere bakacak olursak; kasların çalışmasında sorunlar meydana gelir, yetersizlikte iştahsızlık, halsizlik, huzursuzluk ve bellek kayıplarına kadar önemli sorunlar meydana gelmektedir. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için belirli aralıklarla kan testi yaptırmalısınız.

B2 Vitamini eksikliğinde yaşanan sorunlardan söz edecek olursak; dilde yüzde kızarmalar, özellikle küçük yaşlı çocuklarda büyümenin durması ve buna paralel olarak cücelik, saç dökülmesi ve sindirim sorunları bu vitamin eksikliğinde meydana gelen önemli sorunlar arasında yer almaktadır.

B5 Vitamini doğada en fazla bulunan vitaminler arasında yer aldığı için eksiklikleri çok az rastlanan vitaminler arasında yer almaktadır.

B Vitaminin bulunduğu besin kaynaklarına bakacak olursak;  un, yumurta, süt, limon, karaciğer, kırmızı ette oldukça fazla bulunmaktadır.

C Vitamini Eksikliğinde Önemli Belirtiler

C vitamini vitaminler arasında en önemli vitaminler arasında yer alan vitamin türüdür. Vitaminler arasında önemli olmasının nedeni ise insanlar tarafından üretilemeyen vitamin olmasıdır. Vitaminler insanların sindirim sistemine alındıktan 4 saat sonra sindirilmeye başlar. C Vitamini alınmadığı takdirde yaşanacak sorunlara baktığımızda en önemli belirtisi C vitamini eksikliğinde yaşanan belirti diş etlerinde yaşanan problemlerdir. Diş eti kanamalarında sıklıkla yaşanan bu durum C vitamini eksikliğidir. C vitamini en fazla turunçgillerde bulunur. Hatta halk arasın da bilinen portakal C vitamini deposu olduğu bilinen doğrular arasındadır. C vitamini eksikliği diş eti hastalıklarında sorunlar yaşattığı gibi C vitamini fazlası da insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Şöyle ki günlük alımlardan aşırı derecede alınan C vitamini alınmasında kaslarda gerilmelere yol açarak dengesiz kas kasılmasına neden olmaktadır. Kas kasılmasına neden olduğu gibi alınan her fazla vitamin insan sağlığı için tehlike oluşturduğu bilinmeli ve her şeyin fazlası zarar olduğu bu konuda da belirtilmiştir.

D Vitamini Eksikliğinde Önemli Belirtiler

D Vitamini vitaminler arasında ADEK sıralamasında önemli vitaminler arasında yer alır. D vitamini eksikliğinde gençlerde raşitizm hastalığı, gençlerde ise osteomalazi belirtisi bu vitaminin eksikliğinden kaynaklanan önemli belirtilerdir.

D vitamini eksikliğinde hemen bir belirti meydana getirmez, D vitamini eksikliği uzun süreç alan bir vitamindir. Uzun süreli D vitamini eksikliğinde meydana gelen en önemli sorunlardan bir tanesi de depresyondur. 2006 yılında tıp dünyası tarafından yapılan araştırmaya göre D vitamini eksikliğinde insanlarda özellikle duygusal anlamda nedensiz hüzünlü olmasına neden olduğu açıklaması yapılmıştır.

E Vitamini Eksikliğinde Önemli Belirtiler

Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği ile bilinen E vitamini özellikle erkeklerde oldukça önemli bir vitamindir. E vitaminin tipik belirtisi genellikle erkeklerde kısırlık sorunu meydana getirmektedir. Aynı zamanda E vitamini eksikliğinde cilt yaşlanmalarına, yorgunluk, çeşitli cinsel rahatsızlıklar, kaslarda ve kalpte yorgunluk ve damar tıkanlarına neden olmaktadır. E vitamini eksikliğinde yaşanan problemler ileriki nesillere aktarılmaktadır. E vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin türü olduğu için eksikliğinde vücut dışardan gelen zararlı mikroorganizmalara karşı dirençsiz olur, bu yüzden dolayı yaşanan problemlerde büyük olmaktadır. İnsanlar tarafından az rastlanan bir tür olsa da eksikliğinde kesinlikle eksikliğinin geri giderilmesi gerekir. vitaminlerin eksikliğini taze meyvelerden sağlandığını unutmayalım.


Sosyal medyada paylaş!

1
8 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
3
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
8
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!