Vodafone’dan İlk Akıllı Köy Projesi

Türkiye'nin en büyük firmalarından biri olarak görülen Vodafone'un başlattığı akıllı köy projesi ile çiftçiye tam destek sağlanması planlanıyor.1 min


3
5 paylaşım, 3 puan

Türkiye’nin dev firmalarından biri olan Vodafone’nin başlatmış olduğu Akıllı Köy projesinde sağlanan yüzde 20 oranındaki tasarruf ile verim artışında yukarı seviyede ivme alması doğrultusunda ekonomik anlamda 642 bin çiftçiden 15 milyar liralık gelir elde edilecek.

Ülkemizde tarım alanında sağlanan yenilikler doğrultusunda 20018 yılında TABİT ile bir ortaklık başlatan Vodafone yeni bir yatırım ile ekonomiye destek vermeye devam ediyor. Aydın’ın Söke ilçesinde yer alan Kasaplar Köyü’nde bulunan bir bataklık araziye yatırım yapan Vodafone, burayı üretimi hedefleyen bir Vodafone Akıllı Köy projesine çevirdi.

VODAFONE’DAN ÇİFTÇİYE TAM DESTEK

Yaklaşık 28 milyon lira değerinde bir yatırım projesi çerçevesinde bir yıl içerisinde internet ve SMS üzerinden buradaki çiftçilere hava durumu, toprak analizi ve hayvan davranışlarına ilişkin verileri gönderip analiz ederek bitkisel üretimden yüzde 22 ve hayvansal üretimden yaklaşık yüzde 20 tasarruf sağlayarak ekonomiye katkıda bulundu.

Vodafone Akıllı Köy projesi kapsamında açıklamada bulunan İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, 5 yılık hedefleri doğrultusunda 642 bin çiftçiye ulaştıklarını belirterek toplamda 15 milyar liralık bir ekonomik katkı sağladıklarını ifade etti. Gelişen teknoloji sayesinde çiftçilerin hayatını kolaylaştırabilmek adına modern uygulamalardan kaçmadıklarını ve daha önceden gerçekleştirilen laboratuvar analizlerinde köylülere pek çok imkanı da beraberinde getirdiklerini belirtti.

AKILLI KÖY PROJESİNDEN YÜKSEK GELİR

Vodafone Akıllı Köy projesi için Türkiye’de tarımın çokça değer gördüğü bölgelerde yer alan 15 ilde köylere teker teker ulaşacaklarını ve çiftçilerin iletişim ihtiyaçlarına cevap vereceklerini söyleyen Engin Aksoy, ayrıca proje kapsamında şimdiye kadar eğitim seralarından ise 30 bin marul elde ettiklerini ve 25 bin liraya yaklaşan bir gelir de sağladıklarını ifade etti.


Sosyal medyada paylaş!

3
5 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
3
Helal Olsun
Tuğçe Gürel

Ankaralı, 24 yaşında, hayatın yorduğu bir bilgisayar öğretmeni. Futbol tutkunu ve teknoloji aşığı. Daha ne olsun?

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!