Bu Yaz Gerçekleşecek Dünyaca Ünlü Festivaller

Festivaller, şüphesiz ki yaz aylarının vazgeçilmez aktiviteleri. Bu yazımızda sizlere 2017 yazında gerçekleşmesi beklenen Dünyaca ünlü festivallerden bahsedeceğiz.4 min


2
8 paylaşım, 2 puan

Yazın gelmesiyle festival arayışları da başlamış oldu. Biz de merak edenler için bu yaz gerçekleşecek dünyaca ünlü festivaller konusunda bir yazı hazırlayıp kısaca bilgilendirmek istedik. Sıralama tarihlere göre yapılmıştır.

1) Fusion (27 Haziran- 1 Temmuz)

1997’den beri her yıl Almanya’nın Larz şehrinde düzenleniyor.  Başta elektronik müzik olmak üzere  bir çok alanda müzik türüne yer verilen festivalde ayrıca heykelcilik gibi sanat alanlarında da aktiviteler sergileniyor. Bu festival sadece müzik alanında değil sanatın diğer alanlarında da paylaşım yapılacak bir ortam sunarak katılımcılara farklı bir konsept vaat ediyor.

2) Exit (6-7 Temmuz)

Sırbistan’ın Novi Sad şehrinde 2000 yılından beri düzenlenen Exit, ”Avrupa’nın En İyi Festivali”, ”En İyi Büyük Avrupa Festivali” gibi dallarda  ödül alma özelliğini taşıyan dünyaca ünlü festivallerden biri. Bu festival, Rock, Metal, Hip-hop,Punk gibi bir çok türde müzik türüne yer verdiği için  hemen her kesime hitap ettiğini söyleyebiliriz . Bunun yanı sıra Türkiye-Sırbistan ziyaretlerinin vizesiz yapılabileceği ve Sırbistan’ın ekonomik açıdan ucuz bir ülke olduğu göz önüne alındığında tercih listesine dahil edebileceğiniz festivallerden biri olduğu kesin.

3) Benicassim (13-16 Temmuz)

Her yıl İspanya’nın Valencia kenti yakınlarındaki Benicassim isimli bölgesinde 1995’ten beri düzenleniyor. Bir çok alanda müzik türünün sergilendiği bu festival müziğin yanı sıra; dans, kısa film gibi etkinlikler de  barındırıyor.   Bu festivale katılarak hem eğlenip hem de birçok sanatsal aktiviteye dahil olabilirsiniz.

4) Melt (14-16 Temmuz)

Almanya’nın ”City of Iron”  lakaplı Ferropolis Açıkhava Sanayi Müzesi’nde 2010 yılından beri gerçekleştiriliyor. Müzenin konseptine uygun olarak gerçekleştirilen festival Avrupa’nın en önemli müzik etkinliklerinden biri olarak anılıyor. Melt festivalde bu yıl sahne alacak sanatçılardan bazıları Bonobo, Fatboy Slim, MIA, Sohn, Dixon, Modolektor.

5) Tomorrowland (21-30 Temmuz)

Tomorrowland dünyanın en büyük,en dinamik, en prestijli   festivallerinden  biri olarak biliniyor.  2005’ten beri her yıl Belçika’nın Boom şehrinde gerçekleşen festivale  dünyanın her yerinden 400 binden fazla kişi katılıyor. Tomorrow Land’in bu kadar ünlü olmasının nedeni sadece iyi müzik  ya da kaliteli bir festival alanı sunması değil. Bu Festival aynı zamanda katılımcılara çok farklı, özgün ve hayal gücünü zorlayacak deneyimler vaat ediyor. Festivalde kurulan sahnelerde elektronik müzik alanında türlerinin en iyileri olan sanatçılar, DJ’ler sahne alıyor. ‘’Dreamville’’ adı altında yapılan ses Işık sahne gösterileri ile  kendinizi gerçekten bir rüyada hissedebileceğiniz bu festivali kaçırmayın deriz.

6) Sziget (9-16 Ağustos)

Dünyanın en büyük festivalleri arasında gösterilen Sziget festivali 1993’ten beri her yıl Budapeşte’nin Sziget  Adası’nda yapılıyor.  Bu festivalin en büyük özelliklerinden biri  kendine ait bir adası ve pasaportu olması.  Festivalde 60’tan   fazla sahnede birçok müzik tarzında 1000’e yakın performans sergileniyor.  Ayrıca sadece müzik alanında değil tiyatro, dans tasarım gibi bir çok farklı dallarda da sergileme yapılıyor.  Festival alanında 24 saat aralıksız müzik dinleyip dans edebilirsiniz. Bunun yanında dünya mutfağından birçok seçeneğin sunulduğu bir yemek alanı da mevcut.

7) DGTL (11-13 Ağustos)

Son yıllarda Barselona’da düzenlenen DGTL elektronik müzik tarzında performansların sergilendiği bir festival. Bunun yanı sıra festivalde bir takım sanatsal ve tasarımsal objeler de sergileniyor. Bu festivali  diğerlerinden ayıran en önemli özellik her yıl kendine bir tema seçmesi ve bu temalarla eğlenirken doğaya saygıyı da sürdürebilir hale getirmesi. Bu yıl sahne alacak isimlerden bazıları; Ame, Andriatique, Derrick may, Solomun, Satori.

8) Pukkelpop (16-19 Ağustos)

1985’ten beri düzenlenen  bu festival Belçika’nın en önemli festivallerinden biri olarak biliniyor.  8 farklı sahnede 200’den fazla DJ performans sergiliyor ve bunun dışında açık alanda farklı konseptlerde birçok sergilemeye ev sahipliği yapılıyor. Bu yıl sahne alacak isimlerden bazıları Jackmaster, Ben Klock, Clean Bandit , Floating Point, Moderat.

9) Sonus (20-24 Ağustos)

Bu festival ise diğerlerinden daha yeni. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Sonus festivali her yıl Hırvatistan’ın Pag adasında yer alan Zcre Beach’te düzenleniyor. Elektronik müzik tarzında performans sergilenen Sonic festivalde, üç farklı mekan ve konsept belirleniyor. Yapılan etkinlikler Beach Partiler, tekne partileri, özel etkinlik ve stage olmak üzere farklı planlamalarda düzenleniyor.  Bu yıl festivale oldukça ünlü isimlerin katılması bekleniyor. Bunlardan bazıları Solomun,  Ame, Jackmaster, Adriatique, Loco Dice, Maceo Plex, Matador, Rodhad.

10) Burning Man (27 Ağustos- 4 Eylül) 

ABD’nin Nevada eyaletindeki Black Rock çölünde 1986’dan beri her yıl düzenleniyor.  Festival boyunca birbirinden yaratıcı heykeller sergileniyor ve festivalin sonuna gelindiğinde yapılan ahşaptan dev heykeller yakılıyor, festivale adını veren de bu etkinlik zaten.  Birbirinden farklı, yaratıcı sanatsal çalışmaların sergilenen festivalde bunun yanı sıra, müzik eşliğinde etkileyici şovlar ve ışık gösterileri düzenleniyor. Son derece renkli kostümlerle binlerce insanın katıldığı bu festival dünyanın en renkli ve ilgi gören festivallerinden biri.

 


Sosyal medyada paylaş!

2
8 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Zeynep

Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!