Yazılıdan Yüksek Not Alma Taktikleri

3 min


0
5 paylaşım

Mayıs ayının son haftalarına girmemizle birlikte okul da yavaş yavaş bu eğitim-öğretim dönemi için son demlerinde. Müdürlerin klasik demeçleriyle “2016-2017 eğitim öğretim yılının son aylarına girmiş bulunuyoruz”. Genel olarak pek çok okul, öğrencilerin okuldan kopmaması için son yazılıarı bu zamanlarda yaparlar. Bu sayede öğrenciler okula biraz daha bağlı kaldıkları için bu yıl olmasa da sınav döneminde öğrenciler daha fazla bilgiye sahip olduğu için daha avantajlı oluyor. Ayrıca öğrenciler için de eğitim yılı adına son hamlelerin yapılmasından dolayı son yazılılar oldukça önemli. Kimi öğrenci daha iyi notlar alarak takdir için çabalarken kimisi de sınıfı geçmek için son kozlarını paylaşıyor. Hedefler farklı olsa da hedefler uğruna yapılması gerekenler aynı. Peki ya nasıl olacak da notlarınız birden bire yükselecek? Eğer verimli bir şekilde çalışarak konu eksikliklerinizi kapattığınızı düşünüyorsanız eyvallah ama eğer eksikliklerinizi gidermediyseniz yazılı haftasında sizin için sıkıntı büyük. Yine de size elinizden gelenin en iyisini yapabilmeniz için birkaç ipucu veriyorum. Bu ipuçları, %100 sonuçlar olmamakla birlikte genelde tutan sonuçlar olduğu için deneyip denememek tamamıyla size kalmış.

Test Yazılıları İçin Altın Değerinde Taktikler

Test

Genelde pek çok okul, son yazılıları test yönteminde uygulamaktadır. Nedeni hakkında en ufak bir bilgim yok ama bu şekilde alışılagelmiş bir durum olduğu için sorgulamayı da pek doğru bulmuyorum. Çünkü öyle ya da böyle ortada yazılı gibi ciddi bir gerçek var ve eğer bu gerçeği başarılı bir şekilde aşamazsanız yaz tatili sizin için sanayide geçirilen bir zamana dönüşebilir. Bu yüzden biraz daha vaktiniz varken çalışmalarınızı sıklaştırın. E tabi 1-2 günde yapılan bir çalışma ile 90-100 gibi iyi sonuçlar elde etmeniz pek kolay değil ama 60-70 civarı bir notu bu çalışmalar ile alabilirsiniz. Notunuzu 100’e tamamlamak için ise 40 civarı bir puan daha almanız gerekiyor. Belki bu, çalışma ile mümkün olmamıştır ama bu anlatılan yöntemler, emin  olun ki aradaki puan açığını ciddi düzeyde kapatacaktır. Şimdi gelelim taktiklere;

 

“Aşağıdakilerden Hangisi” Tarzı Sorular

Soruları böyle sallamayın

Eğer soru “Aşağıdakilerden hangisi” diye başlıyor ve şıklarda “Yalnız I, Yalnız III” gibi cevaplar bulunuyorsa bir yandan şanslıyken bir yandan da şanssızsınız. Çünkü öğrenciler,genelde bu üç bilgiden 1 veya 2 tanesi hakkında kesin bilgiye sahip olsa da 1 maddenin bile bilinmemesi tüm sorunun puanlarını sıfırlayabiliyor. Bu yüzden dikkatli olmanız gerek. Öncelikle bu tip soruların %90’ında doğru cevap en az 2 maddelidir. Bu da demek oluyor ki “Yalnız I, Yalnız II  veya Yalnız III” türü cevapları eleyin. Eğer şanssızsanız %10’luk kısıma denk gelebilirsiniz ama risk almaktan başka şansınız yok. Yine bu sorularda hazırlayıcılar tarafından dikkat edilen bir nokta, üç maddeden oluşan sorularda genelde ilk madde kesinlikle doğrudur. Yine kesinlikle demiyorum ama istatistikler bunu gösteriyor. Eğer ilk maddenin yanlış olduğu konusunda net bir fikriniz varsa gözünüz kapalı “II  ve III” cevabını bulunduran şıkka koşabilirsiniz.

 

Şimdi gelelim bilgi sorularına.  Eğer bir bilgi veriyor ve sizden doğru cevabı bulmanızı istiyorsa 2 şıkkı kesinlikle son 1-2 günlük de olsa çalışma bilgilerinizle eleyebilirsiniz. Geriye kaldı 3 şık. Bu 2 şıkkı eleyerek %20 olan tutturma ihtimalimizi %33.3’e çıkardık. Şunu da unutmayın ki bu bizim için yeterli bir olasılık değil. Bilgiyle ilgili en ufak fikriniz yoksa hemen yazılı kağıdınızı karıştırmaya başlayın. Kesin olmasa da bu bilgi ile ilgili ipuçları bulabilirsiniz ki genelde yazılılar belirli konular ağırlıklı hazırlandığı için en az 1 şıkkı da bu sayede eleyebilirsiniz. Geriye kaldı 2 şık. Şimdi tutturma ihtimalimiz ise %50’ye yükseldi. Bu saatten sonra yapabilecek bir şey yok. Size en cazip gelen şıkkı işaretleyerek %50 ihtimalinizin tadını çıkarabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaş!

0
5 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
mehmetoyamak

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!