Yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Oldu! Mevlüt Uysal Kimdir?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yapılan oylama sonucu duyuruldu. Yeni başkan Mevlüt Uysal oldu, peki Mevlüt Uysal kimdir?3 min


4
10 paylaşım, 4 puan

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Kadir Topbaş geçtiğimiz günlerde basın mensuplarının karşısına geçerek herkese teşekkür ettiğini ve belediye başkanlığı koltuğundan istifa ettiğini duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından yeni başkan kim olacak ve oylamalar ne zaman yapılacak derken konu hakkında açıklama gelmiş belediye başkanı seçiminin 28 Eylül 2017’de yapılacağı beliritlmişti.

Buna göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimleri bugün belediye meclisinde yapılan üç tur ile gerçekleştirildi. Son dakika yapılan duyuru ile yeni belediye başkanının Mevlüt Uysal olduğu belirtildi. Peki Mevlüt Uysal kimdir detaylar nedir?

Birinci Tur Oylama Detayları

uysal.jpg

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde yeni belediye başkanı seçimleri yapıldı. Birinci turda tüm parti yetkilileri oylarını kullandı. Adalet ve Kalkınma Partisi Başkan Adayı Mevlüt Uysal 179 oy, Cumhuriyet Halk Partisi Başkan Adayı Ekram İmamoğlu ise 126 oy aldı. Ancak salt çoğunluk sağlanamadığı için oylama bir sonraki tura kaldı.

İkinci Tur Oylama Detayları

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi ilk turda yeterli oy alınamadığı için ikinci bir oylama daha yapıldı. Bu oylamada Adalet ve Kalkınma Partisi Başkan Adayı Mevlüt Uysal 179 oy, Cumhuriyet Halk Partisi Başkan Adayı Ekram İmamoğlu ise 128 oy aldı. Ancak yine istenilen salt çoğunluk sağlanamadığı için oylama üçüncü son tura kaldı.

Üçüncü Turda Başkan Belli Oldu!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi son tur olarak bilinen üçüncü turda da oylamalar yapıldı. Bu oylamada Adalet ve Kalkınma Partisi Başkan Adayı Mevlüt Uysal 179 oy, Cumhuriyet Halk Partisi Başkan Adayı Ekram İmamoğlu ise 128 oy aldı. Üçüncü tur oylaması son tur olduğu için en çok oyu alan aday başkanlığı kazanacaktı ve beklendiği gibi oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi meclis üyeleri hiçbir açık vermeden tüm oylarını geçerlibir şekilde başkan adayları Mevlüt Uysal’a vererek 179 oy almasını ve yeni belediye başkanı olarak seçilmesini sağladı.

ibb-bina.jpg

Cumhuriyet Halk Partisi meclis adayları ise ilk oylama da bir açık verirken diğer oylama da hiç açık vermedi ve diğer parti meclis üyelerinden ise ekstra bir oy daha aldı. Ancak en fazla 128’e kadar çıkan oy oranından dolayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanamadı.

Yeni Başkan Mevlüt Uysal Seçildi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde yapılan oylama toplam üç tur yapıldı ve üç turun sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal olarak seçildi. Mevlüt Uysal üç turda da toplam 179 meclis üyesinin başkanlık için oyunu aldı. Buna göre Kadir Topbaş’ın koltuktan kalkmasından sonra Mevlüt Uysal koltuğa oturan isim oldu. Peki Mevlüt Uysal kimdir, nerelidir, eğitim durumu nedir?

Mevlüt Uysal Kimdir?

Yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal seçildi. Peki Mevlüt Uysal kimdir? Buna göre Mevlüt Uysal özellikle İstanbul genelinde oldukça tanınan birisidir. Daha önce Başakşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Mevlüt Uysal 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde belediye başkanlığı için yüzde 50 oranında oy almıştı.

Mevlüt Uysal 1966 yılında dünyaya gelmiş ve Antalyalıdır. İlköğretim ile ortaöğretim eğitimini Antalya ilinin Alanya ilçesinde tamamlayan Mevlüt Uysal 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra hemen serbest avukatlık işine giren ve davalar almaya başlayan Mevlüt Uysal siyaset ile yakından ilgilendiği ve merakı olduğu için avukatlık mesleğini yaparken bir yandan da siyaseti takip etmeye devam etti. İstanbul ili Başakşehir ilçesinde ikamet etmekte olan Mevlüt Uysal 1997 yılında 1. Etap Site Yönetimi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

uysall.jpg

Uzun süre bu gibi görevlerde başkanlıklar yapan Mevlüt Uysal 2009 yılında Başakşehir Belediye Başkanı adayı olmuş ve oylama sonucunda belediye başkanlığını kazanmıştı. 2014 yılında yapılan Başakşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine Mevlüt Uysal yeniden katıldı ve yüzde 50 aldığı oy ile ikinci kez belediye başkanı seçilmişti.

Siyaset ile uzun yıllardır ilgilenmiş ve belediye başkanlığı konusunda da tecrübesi bulunan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olarak gösterildi. Bugün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde üç tur sonunda zafer ulaşan Mevlüt Uysal yeni İBB başkanı olarak görev yapacak.

 


Sosyal medyada paylaş!

4
10 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
9
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
1
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!