Yenilenebilir Enerji Kaynakları Hakkında İlginç Bilgiler

1 min


0
7 paylaşım

Fosil yakıtlar üzerine yapılan araştırmalar bizlere bazı korkutucu verilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Her geçen gün giderek azalan fosil yakıtlar nedeni ile aranan alternatif yakıt yöntemleri arasında yer alan yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Herhangi bir gereksinime ihtiyaç duymadan kaynağını güneşten alan yenilenebilir enerji kaynaklarının en büyük özelliği sonunun sınırsız, tükenmesinin mümkün olmamasıdır. Bilindiği üzere fosil yakıtlar, günlük ihtiyaçların büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Isınmadan elektrik tüketimine kadar birçok alanda yanımızda olan bu kaynakların sonu ise çok yakın görünmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kömür rezervlerinin ömrü 130, doğal gaz rezervlerinin ömrü 100, petrol rezervlerinin ömrü ise 35 yıl olarak belirlenmiştir. Özellikle petrolün yerini doldurabilecek bir yakıt arayışının olması yenilenebilir enerji ihtiyaçların aranmasına neden olmuştur. Küresel ısınma artık hayatımızdan tamamen uzaklaşması gereken bu yakıt türlerinin yerine gelecekler konusunda ise herhangi bir tahmin yapmak oldukça zor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının özelliklerine gelecek olursak; Enerjilerin işletme giderlerinin fosil yakıtlara göre daha az olması bu alanın önde gelen özellikleri arasında yer almaktadır. Küresel ısınma durumlarına bakacak olursa hem temiz, hem de çevreye duyarlı bir sistem olması bu alana doğru yönelimlerin kapısını büyük oranda açmaktadır.

Enerji kaynaklarından bahsetmek gerekirse; son zamanlarda büyük bir kitle Güneş ve Rüzgar enerjileri ile birçok sistem geliştirerek kullanımına başlamıştır. Bunun yanında da Jeotermal, Hidrolik ve Biyokütle enerjileri yenilenebilir enerji kaynakları arasında yerlerini almaktadır. Özellikle enerji ve elektrik üretimleri konusunda bir hayli gelişmiş olan Güneş Enerji panelleri ve Rüzgar türbini endüstri alanının yeni gözdeleri arasında yerlerini almaktadır.

Başta ulaşım alanı olmak üzere hayatımızın büyük bir ölümünde yer alacak olan yenilenebilir enerji kaynakları yakın bir gelecekte insanlığın en büyük gereksinimleri arasında yerini alacaktır.


Sosyal medyada paylaş!

0
7 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!