Yerli Otomobil Ekim’de Geliyor!

2 min


7
9 paylaşım, 7 puan

Basında uzun süredir yer bulan yerli otomobil ile ilgili resmi açıklama geldi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yerli otomobil hakkında genel bir açıklama yaptı. Faruk Özlü yerli otomobil hakkında vergi ve elektrikli araçlarda farklı MTV vergisinin olacağının altını çizdi. Faruk özlü yapmış olduğu açıklamada Ekim ayı içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi. Şuan için resmi bir tarih verilmese de araç alacakları oldukça heyecanlandırdı.

Yerli Araçlar Özel Tüketim Vergisinden Muaf Olacak

Bilim Sanayi ve teknoloji bakanı Faruk Özlü yapmış olduğu açıklamada yerli araçların ÖTV vergilerinden muaf olacağını ve yeni araçların piyasaya girdikten sonra büyük bir ivme kazanacağını açıkladı. Yerli araçlarda 3 veya 5 ortaklı bir model olacağını açıklayan Faruk Özlü üretimin hızla olacağına dikkat çekti.

3 veya 5 ortaklı modelin içinde yabancı model üreten firmalar bulunmayacağını açıklayan Bakan Faruk Özlü basında yer alan büyük şirketleri bu ortaklıkta olmayacağını açıkladı.

Elektrikli Araçlara Teşvik

Dünyada elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla beraber hem ekolojik denge hem de tasarruf olduğu görüşü kabul edilen elektrik araçlar artık ülkemizde üretime girecek! Bakan Faruk Özlü yapmış olduğu açıklamalarda elektrikli araç kullanımı için büyük teşvikler verileceğinin altını çizdi. Bakan, elektrikli motor, batarya ve araç yazılımı ile elektrikli araçların üretimi hızlanacak dedi. Bakan ayrıca elektrikli araçların dünya genelinde yaygınlaşmasına paralel olarak şarj istasyonları da artış göstermiştir. Elektrikli araçlar için hızlı Şarj istasyonu kurulumu için belirli çalışmalar başlatacağız. Üretim bittikten sonra her alanda hızlı şarj hizmeti vermek istiyoruz dedi. Bakanın bu açıklamaları da herkesi heyecanlandırmış durumda, şuan için herhangi bir kurumdan resmi bir tarih verilmezken özellikle elektrikli araçlara özel teşvikler tüketiciler tarafından merak edilir hale geldi. Ayrıca elektrik araçlar için devletin kiralayacak özel kurumları için de ayrı bir teşvik söz konusu olacak.

Yerli araçların Türkiye piyasasına güçlü ve hızlı bir şekilde girebilmesi için ÖTV  (Özel tüketim vergisi) ‘den muaf tutulacak olması da araç alacakları sevindiriyor.


Sosyal medyada paylaş!

7
9 paylaşım, 7 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!