Yeşil Perdelere İnat: En İyi Siyah-Beyaz Filmler

6 min


4
8 paylaşım, 4 puan

Çoğu kimse (etrafımdakilerden de anladığım kadarıyla) siyah-beyaz filmlere karşı bir antipati besliyor, ki normal, siyah-beyaz görüntüler ile Hollywood efektleri karşılaştırırsa bizim taraf hayli ezilmekte. Yinede bir filmin çekim zamanındaki teknoloji seviyesine veya prodüksiyonuna değil de, onun senaryo ve oyunculuğuna odaklanacak olursanız, izlediğinizde hayata bakışınızı dahi değiştirmeye muktedir siyah-beyaz filmler mevcut. Elbette bu listede şahsi düşüncelerime ve bana olan etkilerine göre bir sıralama oluşturuldu.

9- Sin City (IMDb: 8.0)

Tarantino’nun elleri değdi ve bu da Sin City’i gerçekten adına yakışır bir film yaptı. Hayali bir şehirde geçen film aynı isimli bir çizgi romandan uyarlandı. Sin City günaha ve suça bulaşmış bir şehirdir ve polisler ile suçlular arasında amansız bir kavga devam etmektedir. Bir tarafta intikamının peşinden giden Marv, diğer tarafta yasaları korumaya çalışan Dwight! Sin City’de çokça aksiyon, kan ve gerilim var.

8- 12 Angry Men (IMDb: 8.9)

Amerikan yargısının bel kemiği, 12 kişilik jüri kararı hakimin kararının önüne dahi geçebilir. Ancak bir sorun var, insanların hepsinde, hepimizde istemsizce var olan önyargılar ve acelecilik. Cinayetten suçlanan genç bir delikanlı için işler hiçte iyi gitmemektedir, tüm kanıtlar cinayeti onun işlediğini gösterir. Amerikan yasaları gereğince 12 kişilik jüri “oy birliği” ile cezaya hükmedecektir ve savcının istediği ceza da idamdır. Jüri karar vermek için toplanır, 11 kişi idama oy verirken aralarından bir tanesi şüphede kalır ve amansız bir ikna süreci başlar. 11 kişiye karşı tek başına. 12 Angry Men türünün ilk örneği, tek bir ortamda geçen inanılmaz bir yapıt. En iyi siyah-beyaz filmler arasında kesinlikle yer alması gerekiyordu.

7- Sen Aydınlatırsın Geceyi (IMDb: 8.0)

Onur Ünlü’den bir başyapıt! Türkiye’de sinemacılığa getirdiği yeni tarzlar ile farkını ortaya koyan Onur Ünlü hem hikayesi, hem de yönetmen tarzı ile bugüne değin üretilmiş en ilginç filmlerden birine imza attı. Sen Aydınlatırsın Geceyi filmi sadece üniversitelerde ücretsiz gösterime sunuldu, yani bilet alıp da sinemada izleyemiyordunuz, telif peşinde koşulmadı, ilk defa bir yönetmen bir sanat ürününü topluma adamıştı.

Herkesin bir süper kahraman yeteneğine sahip olduğu Akhisar’a bağlı köyde insanlar sıradan yaşantılarına devam etmektedirler. N’oldu? Şaşırdınız değil mi? Köydeki herkesin bir süper gücü vardır, zamanı durdurabilen, uçabilen, bir yerden başka bir yere ışınlanabilen vb. Ama bu insanlar sıradandırlar; çünkü herkesin bir süper gücü varsa sizin bir süper gücünüzün olması fark yaratmaz. İşte böyle ilginç bir kasabada Cemal aşık olur. Ama ne aşk, Cemal sevdiği kadın için zamanı sonsuza dek durdurmayı göze alır.

Onur Ünlü’de alıştığımız o absürdlük, o kırılganlık yine kendini gösteriyor. Demet Evgar, Ahmet Mümtaz Taylan ve Ali Atay gibi oyunculuk konusunda çığır açmış doğayenleri barındıran filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Dönemin şartlarına aykırı olarak Onur Ünlü’nün siyah-beyaz “kamera” ile çektiği bu filmi izledikten sonra düşüncelerinizde depremler olacak.

6- Schindler’in Listesi (IMDb: 8.8)

ABD Ulusal Film Arşivi’ne girmeyi başarabilmiş Schindler’in Listesi Nazi Almanya’sını eleştirmek konusunda benzerlerine fark atmış bir film. Defalarca farklı kulvarlarda ödüllere aday gösterildi ve birçoğunu kazandı. 22 milyon Dolar bütçe ile çekilen filmin hasılatı 320 milyon Dolar’ı aşmıştır ve çekildiği tarih olan 1993’ten bugüne adından söz ettirmeyi başarmış bir film. Nazi Almanya’sını anlatan klasik filmlerden sıkıldıysanız, Schindler’in Listesi’ni izleyebilirsiniz.

5- Psycho (IMDb: 8.5)

“Sapık, gülmek için yapılmış, eğlenceli bir filmdir” diyen filmin yönetmeni Alfred Hitchcock’un derhal tedavi altına alınması gerekiyor-du ama film 1960 yapım olduğu ve Alfred Hitchcock 1980’de öldüğü için bu pekala mümkün değil. Sinema tarihinin belki de en saf gerilimi, en gerçekçi korkusu Psycho filmi ile gerçekleşti. Aradan geçen yarım asra rağmen Psycho’nun üzerine bir psikanaliz, korku ve gerilim filmi daha çekildiğini sanmıyorum. O duş sahnesini izleyen herkes iki-üç gün duşa girmez. Sapkın bir beynin nasıl çalıştığını psikopat bir yönetmenin objektifinde psikopat derecede iyi oynayan oyuncuların hallerinde görün, tadın. Siyah-beyaz filmler arasında gerilim türünde tepede Psycho var.

4- The Seventh Seal (8.2)

Bir başka yarım asrı devirmiş ama kendisi devrilmemiş efsanevi film: Yedinci Mühür. 1957 – İsveç yapımı filmimizde Haçlı Seferleri’nden evine dönen yorgun bir Orta Çağ şövalyesi Avrupa’yı ele geçiren ve onu seneler süren bir karanlığa sürükleyen vebanın dehşet manzarasıyla karşılaşır. İnsanlar fareler gibi ölmektedir, hastalara yardım edilemiyordur ve ölüm herkesin ensesindedir. Elbette şövalyemizin de peşine veba takılır, ölüm ile burun buruna gelen şövalye ona meydan okur ve ölüm meleği ile bir satranç oyunu oynamaya başlarlar.

Varoluşu ilmik ilmik sorgulayacağınız, ben bunca zamandır ne yapmışım, nasıl olmuşta bir akşam olsun şu filmi açıp izlememişim diyeceğiniz bir başyapıt!

3- The Grapes of Wrath (IMDb: 8.1)

John Steinbeck’in romanını (eğer okuldan kaçmıyorduysanız) okumuş olmalısınız, aynı isimli romandan uyarlanan Gazap Üzümleri, Amerikan ekonomisinin yerle bir olduğu Büyük Buhran’ı anlatmakta. Joad ailesinin iş ve mutluluk bulabilmek amacıyla taşındıkları Kaliforniya’da herkes aynı şeyleri istemektedir ama kimse bulamamaktadır. Amerikan sinemacılığının en saf, en kıtadan yapıtı Gazap Üzümleri gerek sinemada, gerekse edebiyatta sıralamanın başlarında gelmeyi hak ediyor. Siyah-beyaz film izleyeyim ama renkleri hayal etmeme gerek kalmasın diyorsanız Büyük Buhran’ın gri bulutları altında geçen Gazap Üzümleri sizin ilk tercihiniz olmalı.

2- Il Sorpasso

Gamsız Hayat, her gece başka… O değil, bu sefer İtalya’dayız, Roma’da. Dur durak bilmeyen bir çapkınımız, bir de garibim zavallım üniversite öğrencimiz var. Ayrıca herkesin tatile gidip boşalttığı Roma sokakları, sınırsız enerji ve coşkunluk var. Il Sorpasso benim şahsi film listemde “eğer ölmek üzereysem ve bu iş biraz acıtmaya da başladıysa acıyı dindirmek için ölene dek Il Sorpasso’yu izle” notuyla yerini alıyor. Hikayesini veya aldığı ödülleri yazmayacağım, eğlenmek ve medeniyetin bize koyduğu sınır noktalarını görmek, ölçmek için izlenilecek bir film.

1- Angel-a

Geldik listenin en iyisi, en can alıcı olanına. Bir Fransız filmi: romantik, komik, varoluşsal, arada bir aksiyonlu, bolca farkındalık yaratan, akıcı…

Andrea sağ kolu olmayan, yalnızlaşmış beceriksiz mi beceriksiz bir dolandırıcıdır. Paris’e çok para kazanmaya gelmiştir ama bir türlü işleri yoluna sokamamıştır, borcun içine batar ve artık kaçışı da yoktur. Böylece intihar etmeye karar verir ve bir köprüye çıkar. İşte hikayemiz burada başlar. Çünkü onunla birlikte intihar eden bir başkası daha vardır, Angel-a.

İngilizce Angel, melek anlamına gelmektedir, Angela da bildiğimiz isim. Buradan film hakkında birkaç fikir çıkarabilirsiniz zannediyorum. Angel-a’nın aynada Andrea’e gerçekte kim olduğunu anlattığı sahneyi ağzım açık izlemiştim. Çok iyi film izledim, çok fazla çok iyi film izledim ama aralarında en iyisi, siyah-beyaz yada renkli fark etmez, beni en derinden değiştireni Angel-a’ydı.


Sosyal medyada paylaş!

4
8 paylaşım, 4 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun

Baktım gökte bir kırmızı, bir uçak. Bol çelik, bol yıldız, bol insan.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!