YGS – LYS Ayrımı Kaldırıldı! Üniversiteye Geçiş Sistemi Nasıl Yapılacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklama ile üniversite geçiş için düzenlenen YGS - LYS ayrımının kaldırıldığı belirtildi.3 dk okuma süresi


3
11 paylaşım, 3 puan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile TEOG sınavının olmaması gerektiğini ve gereksiz gördüğünü belirtmişti. Bu açıklamadan sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz kamuoyuna duyuru yaptı ve bu sene TEOG sınavının uygulanmayacağı belirtildi. Buna göre TEOG sınavı kaldırılmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversiteye geçiş için düzenlenen YGS ve LYS’nin de kaldırılması için gerekli adımları attığı iddia edilmekteydi.

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’nin kaldırılmayacağına yönelik bir duyuru yapılmamış ve üniversiteye geçişin yine sınav vasıtası ile yapılacağı açıklanmıştı. Bugün yeni bir duyuru daha geldi ve öğrenciler YGS ile LYS sınavının kaldırıldığını öğrendi. Peki şimdi üniversiteye geçiş sistemi nasıl yapılacak.

YGS – LYS Kaldırıldı

lys.png

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından bugün kamuoyuna önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan duyuru da üniversiteye geçiş için düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı YGS ve Lisans Yerleştirme Sınavı LYS’nin kaldırıldığı belirtildi. Buna göre artık YGS – LYS diye her hangi bir ayrım olmayacak. Peki üniversiteye geçiş için yapılan YGS ve LYS sınavları yerine ne yapılacak? Ya da üniversiteye geçiş için nasıl bir yol izlenecek. Bu konu hakkında da YÖK tarafından duyuru yapıldı.

Baraj Puanı Devam Edecek

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından yapılan açıklama ile üniversiteye geçiş de sınavın yapılacağı ve sınavda halen baraj puanının olacağı belirtildi. Buna göre üniversiteye girişler halen sınav ile yapılacak sadece sınavlar YGS – LYS sistemi ile yapılmayacak ve büyük bir ihtimalle sınavın ismi de değiştirilecek. Peki adaylar üniversiteye girebilmek için hangi sınavlara girecek.

Sınavlar Bir Haftada Yapılacak?

ygs-1.jpg

Şu anda bilindiği üzere üniversiteye giriş için adaylar öncelikle Mart ayında düzenlenen baraj sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve ardından da Haziran ayında düzenlenen lisans programları için Lisans Yerleştirme Sınavına girmektedir. YÖK tarafından yapılan duyuruda artık bu sistemin değiştirileceği belirtildi. Buna göre sınavlar bir haftada yapılacak. Hafta sonları sınavların iki günde de tamamlanabileceği tahmin ediliyor.

Bir değişiklikte puan türleri için yapılacak. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarının açıklanması ile adaylar 6 puan türüne ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanması ile de adaylar 12 farklı puan türüne sahip olmaktadır. Elde edilen 18 puan türünden adaylar istediği bölümleri tercih edebilmektedir. Bu sistem üzerinde de değişiklik yapılacak ve bundan sonra adaylar üniversite sınavında sadece 4 puan türüne sahip olacak.

Üniversiteye Geçişler Nasıl Yapılacak?

Peki şimdi YGS – LYS ayrımları kaldırıldı. Üniversiteye geçişler nasıl yapılacak? Buna göre konu hakkında her hangi bir açıklama yok fakat üniversiteye geçişlerin yine sınav aracılığı ile yapılması beklenmektedir. Üniversiteye geçişler için hangi sınavın yapılacağı, bu sınavın kaç sorudan oluşacağı ve tarihinin ne olacağı yönünde her hangi bir açıklama bulunmamaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

3
11 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Kızdım Kızdım
7
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!