Yıllık İzin Yönetmeliği Değiştirildi! Yıllık İzin Sayısı Artacak

Yıllık izin yönetmeliği resmi olarak değiştirildi. Peki bundan sonra yıllık izinler nasıl alınacak, yıllık izin sayıları arttı mı? Kargamel ekibi olarak yıllık izin yönetmeliğini detaylı olarak sizlerle paylaşıyoruz.4 dk okuma süresi


3
9 paylaşım, 3 puan

Ülkemizde bilindiği üzere kamu kurumlarında ya da özel sektörde istihdam edenler yıllık izinlerini en fazla üçe böldürebilmekteydi. Buna göre yıllık izin yönetmeliği incelendiğinde en çok üçe bölünebilir ibaresinin yer aldığı gözükmektedir. Peki bu ibarenin anlamı nedir. Kargamel ekibi olarak sizler için araştırdık. Buna göre yıllık izin yönetmeliğinde çalışanın izin sayısını en fazla üçe böldürebildiği belirtilmektedir.

Örneğin yıllık 20 gün ücretli izin hakkı bulunan bir kamu personeli ya da özel sektör çalışanı bu süreyi yıl içerisinde en fazla üçe böldürebilmektedir. Örneğin 7 gün, 7 gün 6 gün olmak üzere personeller iş yerinden maksimum üç kere yıllık izin alabilmekteydi. En çok üçe bölünebilir ibaresinin kalkması ile milyonlarca işçiye ve personele müjdeli haber verilmiş oldu. Yıllık izin yönetmeliği değiştirildi, yıllık izin sayısı artacak peki şimdi neler olacak ve detaylar nedir.

Resmi Gazetede Yayımlandı

3 Mart 2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yıllık izin yönetmeliği incelendiğinde ilgili bölümde en çok üçe bölünebilir ibaresinin yer aldığı görülmektedir. Ancak yıllık izin yönetmeliğinin değişmesi ile artık bu ibare kaldırıldı. Bu ibarenin yerine bölümler halinde kullanılabilir ifadesi eklendi. Peki bölümler halinde kullanılabilir ifadesi ne anlam taşıyor.

Bölümler halinde kullanılabilir ifadesi en çok kavramını ortadan kaldırdı yani bundan sonra personeller iş yerinden istediği kadar yıllık izin alabilecektir. Örneğin bundan önce yıllık 20 gün izni olan bir çalışan 7 gün, 7 gün, 6 gün olmak üzere üç kere yıllık izin alabilmekteyken yeni yönetmeliğin yayımlanması ile artık personel yıl içerisinde istediği kadar izin alabilecek. Eğer çalışan 4’er günde 4 gün, 4 gün, 4 gün, 4 gün ve 4 gün olmak üzere 5 kere yıllık izin almak isterse iş veren buna karşı çıkamayacak ve bölümler halinde personele yıllık izin verecek.

Yıllık İzinler Arttı Mı?

Resmi olarak duyurunun yapılması ve yıllık izin yönetmeliğinin değişmesi üzerine pek çok kişi tarafından sosyal medya aracılığı ile yıllık izinlerin arttığına yönelik paylaşımların yaptığı görülmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Yani kamu kurumlarında istihdam eden bir memura 20 gün ya da 30 günlük yıllık izin süresi veriliyorsa, özel sektör de istihdam eden bir çalışana 15 günlük ya da 20 günlük yıllık izin veriliyorsa bu sürelerde her hangi bir değişiklik yapılmadı. Yıllık izin süreleri aynı sadece yıllık iznin kullanışında değişiklikler yapılmıştır.

Başka Ne Gibi Değişiklikler Yapıldı

Yıllık izin yönetmeliğinin değişmesinin ardından başka ne gibi değişikliklerin yapıldığı merak edildi. Kargamel ekibi olarak sizler için yıllık izin yönetmeliğini araştırdık buna göre ilgili yönetmeliğin altına 3 farklı maddenin daha yerleştirildiği görüldü. Peki bu maddeler nelerdir.

1-) ”Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır.” Yıllık izin yönetmeliğinin hemen altına ilk olarak yer altı işçileri hakkında bir ibare eklendi. Yer altı işleri bilindiği üzere sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabildiğinden dolayı hükümet böyle bir karar aldı. Buna göre yer altı işçileri yıllık izin alırken diğer almış olduğu yıl içerisinde ki yıllık izin süresinden etkilenerek izin alacak ve 4 gün daha fazla izne ayrılmış olacak. Bu durumun işçilere sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmamaları için verildiği tahmin edilmektedir.

2-) ”Yönetmelik yayımlandığı tarihi itibari ile yürürlüğe girer” Eklenen bu ikinci ibare de her hangi önemli bir detay yoktur. Sadece ilgili yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girdiği belirtilmiştir. Yıllık izin yönetmeliği yayımlandığı için bundan sonar yürürlüğe girdiği öğrenilmiştir.

3-) ”Hükümler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülecektir” Yıllık izin yönetmeliğine son olarak bu madde eklenmiştir. İlgili maddenin eklenmesinde yine önemli bir detay bulunmamakta olup sadece ilgili hükümlerin bundan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına devir edildiği ve bakanlık tarafından takip edileceği belirtilmiştir.

Yıllık İzin Almak İsteyenler Dikkat

Kargamel ekibi olarak yıllık izin almak isteyen personellere şöyle bir öneri de bulunabiliriz ki bundan sonra ki yıllık izinler yeni yönetmelik çerçevesinde yapılacaktır. Yani siz yıllık izinlerinizi artık en çok üç kere değil istediğiniz kadar böldürebileceksiniz. İş yeri sahibinizin size izin vermeme gibi bir lüksü yoktur çünkü ilgili yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girdiği açıkça resmi ilanlarda belirtilmiştir.


Sosyal medyada paylaş!

3
9 paylaşım, 3 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Okan Baykan

Merhabalar Ben Okan. Sizler için Kargamel ekibi olarak her gün yeni ilginç bilgiler üretmek için çaba sarf ediyoruz. Üniversitede eğitim hayatıma devam ediyorum ve sizlerin merakını uyandırabilmek için haberler hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!