YİTAL Resmi Bir Şirket Oluyor!

2 min


1
5 paylaşım, 1 puan

ASELSAN, TÜBİTAK ve Savunma Sanayii Müsteşarlığının ortaklaşa şirket kurdu. Ortakların çalışma alanı ise yarı iletken ve ileri teknoloji çalışmaları yapılacak, yarı iletken dedektörlerinin geliştirilmesinde önemli bir yere sahip olan YİTAL üç kurumunda birleşmesiyle resmi bir yapılanmaya gidiyor.

Silahlı insansız araçların mühimmat teminatının temeli olan MAM-L, ayrıca son zamanlarda terörle mücadelede kullanılan Roketsan üretimi ve Cirit füzesi yapan YİTAL artık kurumsal bir şirket.

1983 yılında TUBİTAK Marmara Araştırma merkezi kapsamında yürüttüğü çalışmaları yarı iletkenler üzerine yoğunlaşmıştı. Ve yarı iletken ileri teknolojilerin araştırılması amacıyla YİTAL kurulmuştu. TUBİTAK bu zamana kadar çalışmalarını BİLGEM (Bilgi Güvenliği İleri Teknoloji Araştırma Merkezi) olarak çalışmalarını yürütüyordu.

Yeni kurulan şirketin yeni adı YİTAL Mikroelektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş adıyla düzenlenmiş oldu. Şirketin hisseleri hakkında genel bir bilgi verecek olursak hisselerin %51’i ASELSAN şirketinin, %29 hisse ise TÜBİTAK’ın ve %20 hisse ise Savunma Sanayii Müsteşarlığının ortaklaşmasıyla kurulmuştur. YİTAL şirketi kısa zaman içinde tesisleşme çalışmalarına başlanacağı biliniyor. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin şu açıklamalarda bulundu; Güvenilir yarı iletken üretim evi statüsünde yola devam edeceğini söyleyen Prof. Dr. Arif Ergin YİTAL için KAP’a yapılan açıklama da Yarı iletken ve benzeri teknolojik malzemeleri içeren mikro ve nano boyutta aygıtlar ve araçlar konusunda üretim amacıyla kurulduğunu ifade etti.

TÜBİTAK Gebze Kampüsünde Üretim Başlıyor

YİTAL şirketinin TÜBİTAK Gebze Kampüsünde ülkemiz için stratejik öneme sahip elektronik malzemelerin geliştirilmesi konusunda üretim yapılacağı biliniyor. Ülkemiz için büyük bir adım olan bu şirket hem yerli üretimin artışı konusunda büyük bir atış olacak hem de savunma sanayii alanında üretimler gerçekleşecek. Biyoteknoloji açısından da üretimin artacağı biliniyor. Teknolojinin savunma alanında kullanılmasının artmasıyla birlikte birçok ülke ileri teknoloji ve araştırma merkezlerine yatırım yapıyor. Ülkemiz için YİTAL şirketi mevcut bulunan elektronik malzemelerin geliştirilmesi ve yerel üretim için de çalışmaların yapılması yönünden oldukça önem taşıyor. Güvenilir yarı iletken üretim evi olarak geçen YİTAL için ülkemiz 3-4 yıl içinde ileri teknolojide bir hayli ilerleme kaydedeceği biliniyor.

 


Sosyal medyada paylaş!

1
5 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!