Yok Olan Medeniyet: Pompei

2 dk okuma süresi


1
4 paylaşım, 1 puan

İtalya, esrarengiz olayların sıklıkla görüldüğü bir şehir olarak görülmektedir. Napoli merkezinin yakınlarında bulunan Pompei şehri, bir zamanların en ünlü ve en zengin insanların yaşadığı bir bölge olarak bilinmekte idi. İtalya’nın ticaret işlemlerinin büyük bir bölümünü karşılayan Pompei, elit ve aydın kişilerin sürekli yaşamak isteyeceği bir coğrafya üzerine kurulu idi. Şehrin görkemli yüzünün yanında birde karanlık bir yüzü bulunuyordu. Geceleri, kanlı dövüşler, köleler arası savaşlar, kafes müsabakalı bir hayli yaygın bir şekilde yürütülmekte idi. Bunun yanında şehir seks ve seks evlerinin de merkezi olarak adlandırılıyordu. Şehrin sonunu getiren olay ise M.Ö 79 yılında meydana gelen yanardağ patlaması 200,000’den fazla kişinin ölümüne neden olmuştur.

Venüz yanardağının bu şekilde harekete geçeceği hiç kimse tarafından tahmin edilmiyordu. Patlama bir anda şehrin yerle bir olmasına neden oldu. Göçükler, bazı yerlerde 8m derine kadar ulaştığını, o an dışarıda bulunan tüm insanların taş kesildiği bulgular sonucunda tespit edildi. Üzerinden uzun zamanlar geçtikten sonra ilk keşif tesadüfen bir çiftçi tarafından 18. Yy da yapılabildi. Araştırmalar aslında büyük ihmallerin de gözler önüne gelmesine neden oldu. O dönemde yaşayan insanların aktif bir yanardağ eteğine böyle bir yerleşim merkezi kurmaları halen tartışmaların ve araştırmaların yapılmasına neden olmakta.

Pompei halkı, para ve zevkin esaretine düştüğü söylenmekte idi. Patlama öncesinden meydana gelen sayısız depremler bir uyarı olarak gönderilse de halk bu durumu hiç umursamadan kendilerine göre sıradan hayatı yaşamaya devam ediyordu. Bulguların gün yüzüne çıkası ile sayısız insan ve hayvan bedenlerinin taşlaşarak o anki şaşkınlık durumlarının yüzlerinde görülmesine neden olduğu söylenmekte. 200 yıldır korunan bu bedenleri görmek isteyen kişiler Nopoli müzesi içerisinde yer alan özel bölüm içerisinde kalıntıları ve taşlaşmış bedenleri rahatlıkla görebilirler.

Müslümanlar, Pompei’de gerçekleşen bu vahim olayın bir ibret dersi olarak görmekte. Şehirde her geçen gün artan kumar, fuhuş ve diğer ahlaksız olayların giderek artması böyle bir sonun meydana gelmesine neden olduğu düşünülmekte. Olayların bilimsel açıdan  açıklaması ise günümüz teknolojisinde dahi açıklanamamakta olup büyük bir sır olarak tarih kitapları içerisinde yerini almaktadır.


Sosyal medyada paylaş!

1
4 paylaşım, 1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

2 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hocam yazının şurasında bir yanlışlık var gibi “İtalya, esrarengiz olayların sıklıkla görüldüğü bir şehir olarak görülmektedir.”

    1. Aslında yok, bilinenlerin aksina İtalya korkulu ve efsanevi olayların meydana geldiği bir ülke. Pompei bu durumlardan sadece bir tanesi olarak gösterilmekte

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!