Yüksek Lisans Başvuruları Başladı!

4 min


2
5 paylaşım, 2 puan

Yüksek lisans başvuruları 2017 yılı içerisinde enstitülere göre değişmekle birlikte genel olarak iki farklı dönemde başvurular yapılmaktadır. Başvuru tarihi için yüksek lisans adaylarının ilgili üniversitelerinin web sayfalarını takip etmesi gerekmektedir. Bahar dönemi olarak, Ocak ve Şubat ayı alımı olurken güz dönemindeyse, yüksek lisans öğrenci alımları Ağustos ve Eylül aylarında olmaktadır. Başvuru tarihleri için başvuracağınız üniversitelerin hem internet sayfalarını hem de duyularını dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

Yüksek Lisans Başvuru Süreci

Yüksek lisans başvuru süreci için öncelikli olarak ALES puanınızın oluşması gerekmektedir, ALES puanınız sadece yüksek lisansa kayıt yaptırmak için yeterli değildir. Bu kriter fakülteden fakülteye değişmektedir. Şöyle ki fakültelerin başvuru sürecinde şartları ilan ederken genel kriterler maddeler halinde yayınlanmaktadır. Her fakültenin kriteri farklı olduğu gibi son zamanlarda YDS sınavına girmiş ve YDS puanı için en az 50 puan istenmektedir. Başvuru süreci içerisinde YDS puanı, ALES sınavı baraj puanı, diploma notunun en az 2.50 olması en fazla beklenen kriterler arasında yer almaktadır. Yine son zamanlarda Enstitüler tarafından yapılan mülakat süreci oldukça önem kazanmıştır. Mülakat sınavında adaylara bölümler hakkında bilgiler verilmesi istenmektedir.

Yüksek lisans başvuru sürecinde adaylardan ayrıca özgeçmişte istenilen evraklar arasındadır. Adaylardan istenilen evraklar eksiksiz olarak Enstitülerin gerekli birimlerine teslim etmesi gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir konu da yüksek lisans başvurusu yaparken Lisans diplomasının aslı gibidir, ibaresi yer alan ıslak mühürlü diploma örneği olmasının da gerektiğini unutmayınız. Yüksek lisansa başvuru sürecinde bir diğer evrak ise transkrip yani aldığınız derslerin listesidir. Başvuru sürecinde Üniversitelere göre değişmekle birlikte verilen tercih listesine göre online olarak tercihler yapılmakta ve daha sonra yapılan tercihe göre mülakat sınavına girilmesi gerekmektedir. Başvurulan bölümlerin kendi alanınızda olmasına dikkat etmeniz gerekiyor, aksi halde tercihiniz ölü tercih olarak sonuçlanmaktadır. Ayrıca tercih konusunda bir diğer önemli ayrıntı ise başvurmuş olduğunuz tercihlerin mülakat günü ve saatine dikkat ederek tercih yapmanız da oldukça önemlidir.

Tezli Yüksek Lisans Önemli Mi?

Lisans bölümlerini bitiren öğrencilerin yüksek lisansa devam etmesi halinde tezli ve tezsiz yüksek lisans alımları konusunda kararsız kalabilmektedir. Tezsiz yüksek lisans tezli yüksek lisansa göre hem daha maliyetli hem de tez yazmadığınız için ileride oluşacak öğretim elemanı pozisyonlarına negatif etki etmektedir. Tezsiz yüksek lisans genellikle iş hayatında çalışıp yüksek lisans derslerine girmeye vakti olamayanlar için tercih edilmektedir. Tezli yüksek lisansın en önemli yönüne baktığımızda tez bittikten sonra mezuniyet aşamasında jüriden onay almanız halinde ileride bağımsız olarak araştırma yapma hakkına sahip olacağınız gibi aynı zaman da doktora programlarına kabul edilirken de sizleri bir adım öne atabilir.

Alan Dışı Yüksek Lisans Yapılabilir Mi?

Alan dışı yüksek lisans yapılabilir mi? Veya alan dışı tercihi hangi bölümlere geçerli? Soruları çeşitli platformlarda oldukça fazla sorulmaktadır. Bu konu hakkında kesin bir bilgi verelim;

Bölüm veya alan dışı yüksek lisans evet mümkündür. Alan dışı tercih yapmak için sayısal bölümü için Fen Enstitülerin ilgili dallarına başvuru yaparken fakültenin belirlediği bölümlerden bazı bölümlerde ise sadece lisans mezunu olması yeterli olmaktadır. Yüksek lisans için örnek verecek olursak, İnşaat mühendisliğinin, kimya mühendisliğinin yüksek lisansına başvuru yapabileceği gibi tersi durumda olabilmektedir. Alan dışı yüksek lisans yapıldığı takdirde hangi alanda yüksek lisans yapıldıysa o alanda okutman veya öğretim üyesi olabiliyorsunuz. Yüksek lisans süresi genellikle 2 yıl olmakla birlikte yabancı dil de 1 yıl yapıldığı takdirde 3 sene olabilmektedir.

Yüksek Lisans Sonrası Neler Yapılabilir?

Yüksek lisans sonrasında doktora programlarına başvuru yapılabildiği gibi aynı zaman da tekrardan ALES sınavına girerek öğretim görevlisi veya araştırma görevlisi olarak üniversitelere atanabilirsiniz.  Yüksek lisans, lisans sonrası verilen bu eğitim sonucunda özel sektörlerde özellikle kurumsal firmalar için de yüksek lisans başarı derecesi önem taşımaktadır. Yüksek lisansı tamamladıktan sonra iş hayatı için sadece yüksek lisansa bakılmamaktadır, özel sektörde iş hayatı için lisans diplomasına bakılmaktadır, aynı alandaysa yüksek lisans da etkili olmaktadır.

Mersin Üniversitesi Yüksek Lisans Başvuruları Başladı!

31 Temmuz 2017 yılı itibariyle yüksek lisans başvuruları Mersin Üniversitesi için başladı! Mersin Üniversitesi yüksek lisans başvuruları için yapmanız gereken şunlardır;

Mersin üniversitesi öğrencisi iseniz OBS sisteminizden yüksek lisans için ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer Mersin Üniversitesi öğrencisi değilseniz yapmanız gereken Google’a Mersin Üniversitesi OBS yazarak sisteme “yeni kullanıcı” olarak kayıt olmanız gerekmektedir. Daha sonra başvuru için gerekli boşlukları doldurmanız gereklidir. Özellikle ALES puanı ve lisans diplomasında yazılan bilgilerin doğru olduğuna dikkat ediniz. Online başvuru için sistemin vermiş olduğu 2 tercih olanağı ile tercih işlemlerinizi yapınız, daha sonra “kaydet” tuşuna basarak ön başvurunuzu tamamlayınız. Başvuru yaptıktan sonra Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezine giderek başvuru için evraklarınızı görevliye teslim etmeniz gerekmektedir. Mersin üniversitesi 2017 yüksek Lisans başvurularının son günü 11 Ağustos olup mülakat süreçleri de Ağustos ayında olacaktır. Alan dışı yapılan yüksek lisansta ölü tercih olmaması için orada yer alan görevli sizlere uyarı vermektedir. Yüksek lisans başvurusu için Mersin Üniversitesi Çiftlik köyü Kampüsü içerisinde tercih yapılmaktadır.

 


Sosyal medyada paylaş!

2
5 paylaşım, 2 puan

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Mustafa Ateş

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!