Zamanın Çok Ötesinde Bir İnsan: Nikola Tesla

1 min


0
6 paylaşım

Birçok insana göre dünyanın en gelişmiş beyin yapısına sahip olan Nikola Tesla, çağının gereksinimlerine göre oldukça üst düzey özelliklere sahipti. Ölümünün ardından yapılan çalışmalar, onu uzaylı gösterecek kadar çirkinleşmiş olup, araştırmalarının arkasında gizli pencereler dahi aranmasına neden olmuştu. Hayatı hakkında çok az bilgiler olmasına rağmen bilinmeyen birçok özelliği de bulunan Tesla için hazırladığımız bu yazı sanıyorum ki birçok kişi tarafından da efsane olarak görülecektir.

Doğumu ile karanlığın çocuğu olarak adlandırılan Tesla, yıldırım fırtınalarının yoğun etki gösterdiği bir Temmuz gecesi dünyaya gelmiştir. Yetişkinliğinden ölümüne kadar cisim ve maddeleri bilgilerden ziyade görünümleri ile hafızasına kaydetmişti. Buluşları ile ilgili bilgi ve detaylar hafızasına kaydeden Tesla, ciddi görünümünün yanında eğlenceli ve mükemmel bir espri anlayışına sahipti. Hayatı boyunca kimseye düşmanlık duymamasına rağmen adı sürekli Edison ile anılması tamamen gerçek dışı bir durum olarak bilinmektedir. İkili, birçok alanda ortak çalışmalar yapmış olup bireysel alanlarına yoğunlaşabilmek adına sürekli ayrı kalmak durumunda kalmıştır. 

Tesla, günümüz teknolojileri ile ilgili gelişmeleri 100 yıl öncesinde tasarlamıştı. Bu gelişmeler sadece taslak olarak kağıtlarda yer almıştı. Birçok bilim insanı, Tesla için pratik yeteneğinin olmadığını belirterek önemli bir eksikliğin altını çizmişlerdir. Kıtalar arasındaki iletişimi kurabilmek adına bir sistem geliştirmek istediğini ve kontrollerin cihazlar üzerinden sağlanması gerektiğini belirten Tesla, günümüzde kullandığımız akıllı telefon ve internet girişimlerini çok önceden planladığını görmekteyiz. Mail teknolojisi o günlerde keşfedilmiş olsa idi dünya bugün 100 kat daha gelişmiş olacağının belirtilmesi, tahminlerin boyutlarını oldukça sınırlamaktadır. En büyük girişimleri arasında gösterilen frekans üreticisi, yanlış bir kullanımdan dolayı başta Tesla’nın evi olmak üzere tüm şehri yıkabilecek bir deprem etkisi oluşturduğu söylenmektedir. Deprem makinesi olarak adlandırılan bu cihaz, günümüzde halen bir efsane olarak görülmekte.

Stil ve estetik merakına sahip olan Tesla, görünümü ile daima gurur duyardı. Hayatında görmeyi tahammül edemediği tek şey ise inci olduğu söylenmekte. Çevresinde inci takı ile gezinen tipler olduğunda bulunduğu ortamı değiştiren Tesla, bu korku yada istemsizliğin neden meydana geldiğini ise hiçbir zaman açıklamamıştır.


Sosyal medyada paylaş!

0
6 paylaşım

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
3
Yok artık
Helal Olsun Helal Olsun
0
Helal Olsun
Fatih SÖĞÜT

0 Yorum var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder Gelsin
Kişilik Testi
Kişilik ortaya çıkaran sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgi veya kültür ölçen sorular
Anket
Karar ya da görüş belirle
Makale
Görseller ile süslenmiş makaleler
Listeler
Numaralandırılmış halde yazılan liste içerikleri
Oylanabilir Liste
Sıralaması kullanıcı oylarıyla değiştirilebilen liste
Sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilirsin!